Holandia. Lawinowo rośnie liczba zakażeń. Rząd rozważa pełny lockdown

Świat
Holandia. Lawinowo rośnie liczba zakażeń. Rząd rozważa pełny lockdown
Reuters
Od ubiegłego czwartku cała Holandia została objęta ciemnoczerwonym kolorem na europejskiej mapie zagrożenia Covid-19.

Od środy w Holandii zostaje przywrócony obowiązek zachowania 1,5 m dystansu między stojącymi obok siebie osobami. Powodem jest lawinowo rosnąca liczba zachorowań na Covid-19. "Wszystkie opcje są na stole" – zapowiada gabinet.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) codziennie informuje o nowych infekcjach. A tych jest coraz więcej.

 

ZOBACZ: Holandia. Wysoka liczba zakażeń COVID-19. Rząd wprowadza "łagodny" lockdown

 

We wtorek RIVM zanotował 23 tys. zachorowań na koronawirusa, hospitalizowano z tego powodu 250 osób z czego 40 z nich trafiło na oddziały intensywnej terapii.

 

Tylko w tym tygodniu z powodu wirusa zmarło 265 osób.

Holandia na czerwono

Od ubiegłego czwartku cała Holandia została objęta ciemnoczerwonym kolorem na europejskiej mapie zagrożenia Covid-19. W kraju coraz częściej podnoszą się głosy o konieczności podjęcia radykalnych kroków.

 

ZOBACZ: Rekord zakażeń w Holandii. Najwięcej infekcji od początku pandemii

 

Nawołują do tego wirusolodzy oraz dyrektorzy przepełnionych szpitali. Na razie w Niderlandach obowiązuje "miękka blokada".

 

Polega ona na tym, że do 3 grudnia zwiększono liczbę miejsc, gdzie obowiązuje przepustka sanitarna, a sklepy są zamykane o godzinie 20.

Powrót do całkowitej blokady?

Na kolejnej konferencje prasowej, którą zapowiedziano właśnie na 3 grudnia, mają zostać zakomunikowane kolejne decyzje w sprawie obostrzeń.

 

Zarówno "De Telegraaf" jak i "De Volkskrant", powołując się na swoje źródła w Hadze, zapowiadają, iż rząd jeszcze wcześniej wprowadzi nowe obostrzenia. Oba dzienniki wskazują, że w gabinecie panują "ponure nastroje" i "wszystkie opcje są na stole" łącznie z powrotem do całkowitej blokady.

 

Na razie pewne jest to, że od środy przywrócony zostaje obowiązek zachowania 1,5 m dystansu społecznego. Wcześniej była to jedynie rekomendacja, od 24 listopada stanie się to obowiązkiem, którego nieprzestrzeganie jest zagrożone karą w wysokości 95 euro.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie