Afganistan. Kobiety domagały się możliwości powrotu do szkół. Talibowie zaczęli strzelać w powietrze

Świat
Afganistan. Kobiety domagały się możliwości powrotu do szkół. Talibowie zaczęli strzelać w powietrze
Reuters
Żołnierze rozpędzili protest strzałami w powietrze i uniemożliwili dziennikarzom zagranicznym relacjonowanie wydarzenia.

Talibowie strzałami w powietrze stłumili niewielką demonstrację kobiet domagających się poszanowania swoich praw przez nowych przywódców Afganistanu - przekazał obecny na miejscu protestu reporter agencji AFP.

Sześć kobiet protestujących przed szkołą średnią we wschodnim Kabulu domagało się możliwości powrotu dziewcząt do szkół ponadpodstawowych, które na początku września zamknęły dla nich nowe władze Afganistanu.

 

ZOBACZ: Talibowie żądają, by USA zaprzestały latania dronami nad Afganistanem

 

Afganki demonstrowały pod hasłem "Nie łamcie naszych długopisów, nie palcie naszych książek, nie zamykajcie naszych szkół" - relacjonowała AFP.

 

Żołnierze rozpędzili protest strzałami w powietrze i uniemożliwili dziennikarzom zagranicznym relacjonowanie wydarzenia.

"Nie zgłosiły demonstracji"

Mawlawi Nasratullah, przedstawiający się jako dowódca jednostek specjalnych w Kabulu, argumentował, że demonstracja "nie została uzgodniona z organami bezpieczeństwa".

 

ZOBACZ: Afganistan. W prowincji Helmand talibowie zakazują przycinania i golenia brody

 

- Mają prawo do protestu, jak w każdym innym kraju, ale najpierw muszą poinformować odpowiednie władze - dodał.

 

Niezależne protesty wybuchały w wielu miastach Afganistanu odkąd 15 sierpnia talibowie przejęli władzę w Kabulu. Ich liczba zmalała jednak po ogłoszeniu, że każdy niezatwierdzony protest będzie "surowo karany".

Nie zrealizują obietnic?

Talibowie zobowiązali się wcześniej we wrześniu do ponownego otwarcia szkół średnich i uczelni dla dziewcząt, część Afgańczyków sceptycznie podchodzi jednak do tych obietnic.

 

- Tak już było ostatnim razem (w latach 1996 - 2001). Powtarzali, że pozwolą nam wrócić do pracy, ale tak się nie stało - powiedziała w rozmowie z francuską agencją jedna z afgańskich profesorek.

 

Zajęcia w afgańskich szkołach zostały wstrzymane w połowie sierpnia po powrocie talibów do władzy i upadku prozachodniego rządu. Wcześniej zostały wznowione dla chłopców i dziewcząt w szkołach podstawowych.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie