Covid-19. Drapanie w gardle typowym symptomem wariantu Omikron

Polska
Covid-19. Drapanie w gardle typowym symptomem wariantu Omikron
PAP/EPA/JEON HEON-KYUN
Zdjęcie ilustracyjne

Według Światowej Organizacji Zdrowia pojawienie się przypadków Omikrona zostało odnotowano już w 77 krajach i jest to wariant, który rozprzestrzenia się szybciej niż inne. Osoby zakażone mają jeden wspólny symptom - drapanie w gardle.

W porównaniu z wcześniejszymi wariantami koronawirusa, wyniki badań wskazują, że Omikron wywołuje mniej poważnych objawów.

Objawy wariantu Omikron

Jednakże osoby zakażone Omikronem mają jeden wspólny symptom - drapanie w gardle. Poprzednie warianty wywoływały u zakażonych ból gardła.

 

ZOBACZ: Omikron w Polsce. Rzecznik MZ: dziewczynka czuje się dobrze. Rodzice mają objawy zakażenia

 

Doktor Ryan Noach, dyrektor generalny południowoafrykańskiego ubezpieczyciela zdrowotnego Discovery Health, oświadczył, że lekarze zaobserwowali nieco inny zestaw objawów wśród osób, które zakaziły się Omikronem. Najbardziej typowym symptomem jest drapanie w gardle, następnie nieżyt nosa, suchy kaszel i ból mięśni w dolnej partii pleców.

 

Z doktorem Noach zgadza się brytyjski ekspert John Bell. W wywiadzie dla Radia BBC stwierdził jednak, że wiele charakterystyk Omikrona wymaga dalszych badań. Według Bella, pewne jest jedynie, że Omikron bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Nowy wariant jest dwu- lub trzykrotnie bardziej zakaźny niż wariant Delta. Także stopień przebiegu choroby musi jeszcze zostać oszacowany. 

kjm

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie