Wielka Brytania. Rekord zakażeń koronawirusem. "Wiele osób rezygnuje z życia publicznego"

Świat
Wielka Brytania. Rekord zakażeń koronawirusem. "Wiele osób rezygnuje z życia publicznego"
PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA
Kolejka do punktu szczepień w szpitalu św. Tomasza w Londynie

W Wielkiej Brytanii odnotowano 88 376 zakażeń koronawirusem w ciągu doby - o 10 tys. więcej niż dzień wcześniej i najwięcej od początku pandemii. - Wiele osób rezygnuje z tego, żeby aktywnie uczestniczyć w życiu publicznym, zamiast tego ustawia się w kolejkach po dawkę wzmacniająca szczepionki - mówi mieszkająca w Londynie Kamila Korońska.

Przyrost liczby wykrytych zakażeń jest obecnie ostrzejszy niż na przełomie grudnia 2020 i stycznia 2021 r., gdy trwał szczyt drugiej fali pandemii

Zaledwie pod koniec zeszłego tygodnia dobowe bilanse zakażeń po raz pierwszy od stycznia zbliżyły się do poziomu 60 tys., w środowym było to już 78,6 tys., a teraz prawie 88,4 tys. W ciągu ostatnich siedmiu dni stwierdzono 442 tys. infekcji - o 105,6 tys. więcej niż w poprzednich siedmiu dniach.

Omikron w Wielkiej Brytanii

Jeśli chodzi o wariant Omikron, to w stosunku do środy liczba potwierdzonych przypadków wzrosła o 1691, co jest prawie trzy razy mniejszym wzrostem niż poprzedniego dnia, choć rekordowy skok ze środy był po części spowodowany uwzględnieniem zaległych przypadków. Łącznie w Wielkiej Brytanii potwierdzono już 11 708 zakażeń nowym wariantem, lecz ich faktyczna liczba jest znacząco większa.

 

WIDEO: Kamila Korońska o sytuacji pandemicznej w Wielkiej Brytanii

 

 

- Wiele osób rezygnuje z tego, żeby aktywnie uczestniczyć w życiu publicznym, zamiast tego ustawia się w kolejkach po dawkę wzmacniająca, żeby się zaszczepić do końca roku - mówiła na antenie Polsat News mieszkająca w Londynie Kamila Korońska.

 

- Boris Johnson stara się cały czas sprytnie lawirować tak, żeby nie musieć powiedzieć, że powinniśmy ograniczyć spotkania towarzyskie - dodała.

 

ZOBACZ: USA. US Navy będzie zwalniać niezaszczepionych żołnierzy przeciwko COVID-19

 

Pojawiło się kolejne podejrzenie, że brytyjski premier Boris Johnson złamał lub zezwolił na złamanie restrykcji covidowych na Downing Street. Tym razem chodzi o pierwszy lockdown wiosną zeszłego roku.

 

- Ludzie patrzą na to nieprzychylnie, pojawia się coraz więcej komentarzy mówiących, że Boris Johnson nie nadaje się do roli, która mu przypadła, zwłaszcza jeśli chodzi o pandemię - skomentowała Korońska.

Z powodu COVID-19 zmarło w Wielkiej Brytanii 146 937 osób

W ciągu minionej doby stwierdzono również 146 zgonów z powodu COVID-19, co jest liczbą mniejszą niż w środę i w poprzedni czwartek. Łączny bilans ofiar śmiertelnych za ostatnie siedem dni to 803 - o 51 mniej niż w poprzednich siedmiu. 

 

Od początku pandemii z powodu COVID-19 zmarło w Wielkiej Brytanii 146 937 osób.

 

Po raz kolejny pobity został też rekord podanych dawek przypominających szczepionki przeciw OVID-19. W środę przyjęło je 745,2 tys. osób, czyli o 90 tys. więcej niż we wtorek, który do tej pory był najlepszym dniem. Otrzymało je już 44,3 proc. osób powyżej 12. roku życia. Zgodnie z wyznaczonym przez rząd celem do końca roku możliwość przyjęcia tej dawki mają mieć wszyscy dorośli mieszkańcy kraju.

 

an / PAP / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie