Ziobro: udzielamy poparcia premierowi przed negocjacjami na Radzie Europejskiej

Polska
Ziobro: udzielamy poparcia premierowi przed negocjacjami na Radzie Europejskiej
Polsat News
"Unia proponuje rozwiązanie, które prowadzą do drastycznego wzrostu cen"

Chcemy udzielić poparcia premierowi, który na Radzie Europejskiej będzie walczył o polskie sprawy i interesy; szaleństwo walki z CO2, walki o klimat sprawia, że UE proponuje rozwiązania prowadzące do drastycznego wzrostu cen prąd i energii - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

- Spotykamy się w nieco innej formule, w Sejmie, chcemy w ten sposób jeszcze raz udzielić poparcia panu premierowi (Mateuszowi Morawieckiemu), który dzisiaj na Radzie Europejskiej będzie walczył o polskie sprawy, o polskie interesy związane z gigantyczną drożyzną, jaką Polsce funduje UE - powiedział Ziobro na konferencji prasowej w czwartek.

 

Jak mówił, "to szaleństwo, bo tak chyba trzeba powiedzieć, walki z CO2, walki o klimat sprawia, że Unia proponuje rozwiązanie i mechanizmy, które prowadzą do drastycznego wzrostu cen prąd, cen energii, cen ciepła, co bardzo uderzy po kieszeni Polaków".

 

- A już jest bardzo odczuwane przez Polaków poprzez drastyczny wzrost inflacji - dodał Ziobro.

 

ZOBACZ: Ziobro: polska powinna zawiesić płatności do UE, jeśli nie dostanie funduszy

 

- My jesteśmy za tym, aby walczyć o lepszy klimat, o lepsze warunki życia człowieka na ziemi, generalnie jesteśmy za takimi rozwiązaniami, ale w ramach roztropności, rozsądku, uwzględnienia faktu, że klimat i przyroda mają służyć człowiekowi, a nie człowiek ma podporządkowywać cały swój los, życie, a nawet skazywać się na ubóstwo tylko dlatego, że grupa ideologów chce ograniczać drastycznie emisję CO2 - powiedział Ziobro.

 

- Wspierajmy klimat o tyle, o ile nie powoduje to drastycznych konsekwencji dla poziomu życia ludzi, bo musi być jasna hierarchia celów, które realizują państwa i które realizuje też UE. Po pierwsze człowiek, po drugie człowiek i po trzecie człowiek. I w tym sensie to środowisko jest dla człowieka, a nie odwrotnie - powiedział Ziobro.

Polska gospodarka będzie tracić konkurencyjność

Przekonywał, że Polska jest już i będzie w największym stopniu obciążana systemem podatku od emisji CO2, czyli od produkcji prądu z udziałem węgla. Mówił, że na konkurencyjności będzie tracić polska gospodarka i polscy przedsiębiorcy ze względu na wyższe koszty prowadzenia działalności.

 

Ziobro przekonywał też, że odchodzenie od węgla sprawia, że Polska i inne kraje muszą szukać innych, pewnych źródeł dostaw energii. A - jak mówił - Europa kupuje gaz głównie od Rosji.

 

Pytany o swoją wcześniejszą krytykę Morawieckiego za jego postawę wobec instytucji unijnych Ziobro podkreślił, że nie używał określenia "miękiszon" wobec żadnego premiera, nawet Donalda Tuska.

 

ZOBACZ: Zbigniew Ziobro wysyła list do Ursuli von der Leyen. "Skandal w TSUE"

 

- "Miękiszon" byłby dla Donalda Tuska komplementem; on jest tylko najemnikiem pani Merkel - ocenił Ziobro.

 

Chodzi o wypowiedź Ziobry dotyczącą negocjacji z Unii, że nie można być, jak mówił - za przeproszeniem- "miękiszonem", trzeba być twardym.

 

W środę przed unijnym szczytem Morawiecki mówił, że w Brukseli będą dyskutowane kwestie związane z polityką klimatyczną. Ocenił że pada na nią "cień związany z cenami uprawnień do emisji CO2". Wyraził też sprzeciw wobec proponowanego przez niektóre państwa UE nałożenia nowych podatków od energii, w tym ciepłej wody i transportu.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie