Droga ekspresowa S19 nazwana imieniem Lecha Kaczyńskiego. Prezes PiS: miał jednolity życiorys

Polska
Droga ekspresowa S19 nazwana imieniem Lecha Kaczyńskiego. Prezes PiS: miał jednolity życiorys
Polsat News
Prezes PiS: mój brat człowiekiem dobrym

Nadanie drodze ekspresowej S19 nazwy "Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego" to uczczenie dobrego człowieka; mój brat miał jednolity życiorys; był człowiekiem dobrym, życzliwym i pomocnym - powiedział w czwartek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W czwartek w Janowie Lubelskim (woj. lubelskie) otwarto cztery odcinki drogi ekspresowej S19 o łącznej długości ok. 47 km oraz nadano drodze ekspresowej S19 nazwę "Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego".

 

Prezes PiS podkreślił, że jego brat miał jednolity życiorys, bez wpadek; był człowiekiem dobrym, życzliwym i pomocnym. "Pomagał innym, gdy tylko mógł. Był bardzo dobrym prawnikiem i pomógł bardzo wielu ludziom, dzięki swoim możliwościom" - dodał.

 

Oświadczył, że nadanie drodze ekspresowej S19 nazwy "Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego" to uczczenie "dobrego człowieka".

"Trzy powody" 

Zdaniem prezesa PiS drodze nadano imię Lecha Kaczyńskiego z trzech powodów.

 

Jak tłumaczył, pod koniec lat 80. w Polsce "pewna część elit komunistycznych i pewna część elit solidarnościowych umówiły się na powołanie ustroju, który będzie z jednej strony odrzuceniem PRL-u, ale z drugiej strony będzie jego kontynuacją".

 

- Ta umowa wzbudziła sprzeciw znacznej części społeczeństwa, ale także znacznej części solidarnościowych elit, a także innych grup społecznych, eksponowanych, które jednak takiego ustroju nie chciały. Chciały po prostu polskiej demokracji, ustroju, który całkowicie odrzuca komunizm - mówił Kaczyński.

 

- Jeśli ta linia uzyskała w pewnym momencie racjonalny kształt (...) i zaczęła odnosić sukcesy, to nie mogło się to stać bez Lecha Kaczyńskiego: nie powstałoby Porozumienie Centrum, pierwsza partia autentycznie antykomunistyczna i jednocześnie racjonalna. To doprowadziło do pierwszej próby zmiany - to był rząd Jana Olszewskiego - podkreślił.

 

ZOBACZ: Poseł PiS Piotr Kaleta: Jarosław Kaczyński nie boi się czegokolwiek

 

Następnie - mówił prezes PiS - Lech Kaczyński "stworzył dynamikę, która pozwoliła zbudować nową partię, która była pełną kontynuacją Porozumienia Centrum".

 

- Dalej, ta formacja korzystała z tego, że potrafił zostać prezydentem Warszawy i w Warszawie bardzo wiele zmienić - dodał.

 

- Potrafił wygrać wybory prezydenckie, to otworzyło nam drogę do władzy, tej lat 2005-2007. I chociaż znów nie trwało to długo i musieliśmy zawierać bardzo trudne koalicje, to jednak wiele w Polsce się zmieniło. Pokazaliśmy, że można rządzić inaczej - mówił Kaczyński.

 

Wskazywał, że "dziś istnieje wielki plan na przeszło 600 mld euro, żeby z Międzymorza stworzyć pewną całość i ta droga jest elementem tego całego planu, dlatego powinna ona nosić imię Prezydenta Lecha Kaczyńskiego".

List Andrzeja Dudy

Podczas uroczystości wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik odczytał list od Andrzeja Dudy. Prezydent wyraził w nim zadowolenie, że budowa nowoczesnego połączenia między Rzeszowem a Lublinem zbliża się to końca; podkreślił, że to potrzebna i oczekiwana przez mieszkańców Podkarpacia i Lubelszczyzny inwestycja, która ułatwi transport w całej Polsce południowej i wschodniej.

 

Andrzej Duda zauważył, że to również ważny krok ku kształtowaniu zrównoważonego rozwoju kraju. "Tak rozumiana polityka zrównoważonego rozwoju ma moje pełne poparcie" - zaznaczył prezydent.

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o odnawialnych źródłach energii

 

Prezydent podkreślił, że czwartkowa uroczystość ma również szczególny charakter ze względu na ustanowienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego patronem Via Carpatia. "Współpraca między państwami Europy Środkowej należała do głównych elementów polityki zagranicznej mojego wybitnego, tragicznie zmarłego poprzednika" - zaznaczył Andrzej Duda.

 

Podkreślił, że potrzeba zbliżenia narodów naszego regionu jest "stale aktualnym przesłaniem, płynącym z dziedzictwa, które nam pozostawił, a które kontynuujemy m.in. w ramach inicjatywy Trójmorza". Według prezydenta, nadanie drodze ekspresowej S19 imienia Lecha Kaczyńskiego to "trafne i godne upamiętnienie jego służby publicznej i zasług dla Rzeczypospolitej i całej Europy Środkowej".

Sasin: Via Carpatia to dzieło Lecha Kaczyńskiego

Jacek Sasin podkreślił, że droga Via Carpatia połączy szereg krajów w "jeden organizm spięty kręgosłupem komunikacyjnym". Ocenił, że "niezwykle symboliczne" jest to, że uroczystość odbywa się na tym odcinku drogi, który przebiega przez województwo lubelskie - czyli jeden z najmniej zamożnych regionów Polski i Unii Europejskiej. Zaznaczył, że rząd PiS stawiał sobie zadanie likwidowanie nierówności społecznych.

 

- To zadanie podjęliśmy ze świadomością, że realizujemy testament polityczny świętej pamięci Lecha Kaczyńskiego. To właśnie pan prezydent Kaczyński był tym, który jako pierwszy z polskich polityków dostrzegł i sformułował publicznie ten wielki problem, jakim jest rozwarstwienie - nie tylko społeczne - polskiego społeczeństwa, ale również to rozwarstwienie zamożności regionów. To prezydent Kaczyński wskazywał, że to jeden z najważniejszych problemów, z jakimi władza w Polsce musi się uporać - powiedział wicepremier.

 

ZOBACZ: Jacek Sasin w programie "Gość Wydarzeń": rosnące ceny energii to koszt naszego bycia w UE

 

W tym kontekście - podkreślał Sasin - Lech Kaczyński formułował problem tzw. ściany wschodniej. Według wicepremiera właśnie kwestii wyrównania różnić rozwojowych służą projekty takie jak Via Carpatia. Zaznaczył, że wpłynie on także na przyśpieszenie rozwoju Lubelszczyzny i poprawę warunków życia jej mieszkańców. - Nie ma rozwoju bez dobrej sieci komunikacyjnej, bez tej infrastruktury, którą z mozołem, ale z wielkimi sukcesami tworzymy - zaznaczył.

 

Dlatego - ocenił - nadanie drodze imienia Lecha Kaczyńskiego "znajduje pełne uzasadnienie". - Via Carpatia to w pełnym tego słowa znaczeniu dzieło świętej pamięci Lecha Kaczyńskiego - dodał Sasin.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie