Obowiązkowe szczepionki przeciw COVID-19 we Francji? Macron: to całkowicie możliwe

Świat
Obowiązkowe szczepionki przeciw COVID-19 we Francji? Macron: to całkowicie możliwe
PAP/EPA/JOHANNA GERON / POOL
- Prawdopodobnie pójdziemy w kierunku regularnych przypomnień – mówił Macron, podając jako przykład coroczną szczepionkę przeciwko grypie, która nie jest obowiązkowa

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w środę, że szczepionka przeciw COVID-19 być może będzie obowiązkowa we Francji, ale obecnie nie jest to priorytet. - Prawdopodobnie pójdziemy w kierunku regularnych przypomnień - mówił Macron. Dodał, że szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat jest pożądane, ale ostatecznie jest to wybór rodziców.

We wcześniej nagranym wywiadzie, wyemitowanym we francuskich stacjach telewizyjnych TF1 i LCI, Macron przyznał, że podawanie szczepionki przeciw COVID-19 mogłoby zostać dodane do listy szczepionek już obowiązkowych we Francji.

 

- To całkowicie możliwe – powiedział.

 

ZOBACZ: Pracodawca będzie mógł wymagać negatywnego testu na COVID-19? Będzie publiczne wysłuchanie projektu

 

Francuski prezydent przekonywał, że przepustki covidowe już "prawie wprowadziły obowiązek szczepień". "Jesteśmy prawie na miejscu" - powiedział i przypomniał, że "zaszczepiło się ponad 90 proc. tych, którzy mieli być zaszczepieni”.

"Prawdopodobnie pójdziemy w kierunku regularnych przypomnień"

- Prawdopodobnie pójdziemy w kierunku regularnych przypomnień – mówił Macron, podając jako przykład coroczną szczepionkę przeciwko grypie, która nie jest obowiązkowa. Wyjaśniał, że grypa co roku wraca w nieco innej postaci i trzeba się ponownie zaszczepić, żeby mieć dobrą ochronę. "Prawdopodobnie zmierzamy w tym kierunku w przypadku tego wirusa" – dodał.

 

Podkreślił także, iż szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat jest "pożądane", ale nie jest obowiązkowe i dodał, że jest to "wybór rodziców".

 

- Władze zdrowotne wyjaśniły, że u dzieci między 5. a 11. rokiem życia tworzy się ochrona, dlatego uważam, że jest to pożądane - powiedział francuski prezydent dodając przy tym, że zachorowania u dzieci w tym wieku "rzadko mają poważne formy, nawet jeśli w ostatnich tygodniach mieliśmy dziesiątki zakażeń dzieci".

Macron: wzywam do odpowiedzialności

Macron wezwał także do szczepień wszystkich tych, którzy nie przyjęli jeszcze ani jednej dawki. - Ponad 5 milionów naszych współobywateli, którzy nie są zaszczepieni, wzywam do odpowiedzialności, ponieważ nie są chronieni - zaapelował.

 

Wywiad z Macronem został nagrany w niedzielę w Pałacu Elizejskim. Został wyemitowany w programie zatytułowanym "Dokąd zmierza Francja?"

nb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie