Wielka Brytania. Minister zdrowia: Omikron stanowi ponad 20 proc. nowych zakażeń

Świat
Wielka Brytania. Minister zdrowia: Omikron stanowi ponad 20 proc. nowych zakażeń
PAP/EPA/ANDY RAIN
Omikron stanowi ponad 20 proc. nowych zakażeń w Wielkiej Brytanii

Wariant Omikron stanowi obecnie ponad 20 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem w Anglii, a w Londynie jest to już 44 proc. i w najbliższych 48 godzinach stanie się on tam wariantem dominującym - poinformował w poniedziałek brytyjski minister zdrowia Sajid Javid.

Przedstawiając w Izbie Gmin sprawozdanie na temat sytuacji covidowej, Javid powiedział, że według szacunków Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA), obecnie w całym kraju ma miejsce ok. 200 tys. nowych zakażeń dziennie. UKHSA podała w poniedziałek, że w ciągu ostatniej doby stwierdzono prawie 54,7 tys. nowych infekcji, z tego 1534 - wariantem Omikron - oraz zarejestrowano 38 zgonów z powodu COVID-19. Łączna liczba wykrytych zakażeń Omikronem to 4713.

 

ZOBACZ: Ghana. Lotnisko będzie karać linie lotnicze za przywożenie osób niezaszczepionych na COVID-19

 

Minister zdrowia potwierdził też wcześniejsze informacje, że z powodu nowego wariantu do szpitali trafiło 10 osób, a jedna zmarła. "Istotne jest, abyśmy pamiętali, że pomiędzy hospitalizacjami i zgonami jest wynoszące około dwa tygodnie opóźnienie w stosunku do infekcji, więc możemy się spodziewać, że liczby te dramatycznie wzrosną w nadchodzących dniach i tygodniach" - zastrzegł.

 

Javid zapewnił, że Wielka Brytania ma wystarczające zapasy szybkich testów antygenowych na nadchodzące tygodnie. Ponieważ od wtorku w pełni zaszczepieni, jeśli zostaną wskazani jako bliski kontakt osoby zakażonej, nie będą musieli się poddawać 10-dniowej kwarantannie, lecz zamiast tego mogą wykonywać przez ten czas testy, w poniedziałek strona internetowa, przez którą można je zamawiać, wstrzymała ich przyjmowanie z powodu ogromnego popytu, a przed aptekami, gdzie były jeszcze dostępne, ustawiały się długie kolejki.

Dawka przypominająca

Długie kolejki ustawiały się w poniedziałek także przed punktami szczepień, bo tego dnia otwarta została możliwość szczepień przypominających dla osób pomiędzy 30. a 40. rokiem życia.

 

Javid powiedział posłom, że jeśli wyznaczony dzień wcześniej przez premiera Borisa Johnsona cel w postaci zaoferowania przed końcem roku dawki przypominającej wszystkim dorosłym ma zostać zrealizowany, to dotychczasowy dzienny rekord szczepień - 840 tys. - będzie musiał być pobijany każdego dnia. Do tej pory dawkę przypominającą przyjęło ponad 23,5 mln osób, czyli 41 proc. mieszkańców w wieku powyżej 12 lat.

 

ZOBACZ: Prognozy naukowców: Omikron może spowodować od 25 tys. do 75 tys. zgonów w Anglii

 

Javid poinformował również, że dawka przypominająca będzie wymagana w certyfikatach covidowych, które od środy w Anglii będą warunkiem wejścia do nocnych klubów oraz na imprezy masowe powyżej określonej liczby miejsc na widowni. Choć nie stanie się to już od środy, lecz dopiero, gdy wszyscy będą mieli już możliwość przyjęcia dodatkowej dawki, ponadto do wejścia nadal będzie uprawniał negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie