NBC: USA wstrzymały pomoc wojskową dla Ukrainy, by zmniejszyć napięcie w regionie

Świat
NBC: USA wstrzymały pomoc wojskową dla Ukrainy, by zmniejszyć napięcie w regionie
PAP/EPA/JONATHAN ERNST
USA wstrzymują pomoc dla Ukrainy

Biały Dom wstrzymał pomoc wojskową dla Ukrainy - podaje NBC. Pakiet o wartości 200 milionów dolarów miał być zatwierdzony w ubiegłym tygodniu, ale administracja Joe Bidena wstrzymała się z decyzją.

Według źródeł NBC, wstrzymanie dostaw sprzętu i uzbrojenia dla ukraińskich żołnierzy ma pomóc amerykańskim dyplomatom utrzymać narzędzia wpływu na Rosję i zmniejszyć presję na Ukrainę. Pakiet pomocowy ma leżeć na biurku prezydenta niepodpisany od około czterech tygodni. 

 

ZOBACZ: Rozmowy Macrona, Zełenskiego i Bidena. "Rosja nie zamierza kontynuować eskalacji na Ukrainie"

 

W piątek Joe Biden stwierdził, że rozpoczęcie rosyjskiej agresji będzie się wiązało z dostawami amerykańskiej broni na Ukrainę. Zatem, nie jest jasne co oznacza zwłoka w zaakceptowaniu pakietu pomocowego. Prezydencki doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan podkreślił, że dodatkowa pomoc dla Ukrainy w przypadku rosyjskiej agresji, nie ma nic wspólnego z zapowiadanymi 200 milionami dolarów. 

Rosja obawia się NATO

Władimir Putin od dłuższego czasu domaga się deklaracji, że Ukraina nie zostanie przyjęta do NATO. Jasno z tego wynika, że Putin obawia się natowskiej broni i infrastruktury w razie zaostrzenia konfliktu z Ukrainą. 

 

ZOBACZ: Wojska rosyjskie przy granicy Ukrainy. Władze Kijowa robią przegląd schronów

 

Ani Biały Dom, ani kancelaria Prezydenta Ukrainy nie komentują wstrzymania pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jednak w piątek, 22 członków Izby Reprezentantów zaapelowało do administracji Joe Bidena o przyspieszenie udzielenia pomocy Ukrainie w celu obrony przed rosyjską agresją.

mad/zdr/NBC News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie