Rozmowa Joe Bidena i Wołodymyra Zełenskiego. Jednym z tematów negocjacje z Władimirem Putinem

Świat
Rozmowa Joe Bidena i Wołodymyra Zełenskiego. Jednym z tematów negocjacje z Władimirem Putinem
Twitter/@ZelenskyyUa
Rozmowa prezydentów USA i Ukrainy Joe Bidena i Wołodymyra Zełenskiego trwała w czwartek przez około 1,5 godziny

Rozmowa prezydentów USA i Ukrainy Joe Bidena i Wołodymyra Zełenskiego trwała w czwartek przez około 1,5 godziny - poinformował wieczorem szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. Zełenski przekazał na Twitterze, że rozmowa dotyczyła m.in. możliwych formatach rozwiązania konfliktu w Donbasie.

Jermak powiedział w telewizji 1+1, że Biden na początku poinformował Zełenskiego o swej wtorkowej rozmowie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

 

Szefowie państw mówili też na inne tematy - dodał Jermak. Według niego Biden powiedział Zełenskiemu, że decyzja o przystąpieniu Ukrainy do NATO powinna zależeć od woli ukraińskiego narodu.

 

Szef biura prezydenta stwierdził, że rozmowa odbyła się w "bardzo otwartej i bezpośredniej atmosferze".

 

ZOBACZ: Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego: nie odeprzemy inwazji Rosji bez pomocy Zachodu

 

"Zakończyłem 1,5-godzinną rozmowę z prezydentem USA. Prezydent poinformował mnie o treści negocjacji z (prezydentem Rosji Władimirem) Putinem. Również rozmawialiśmy o możliwych formatach rozwiązania konfliktu w Donbasie i mówiliśmy o przebiegu wewnętrznych reform na Ukrainie" - napisał Zełenski na Twitterze.

 

 

Rozmowa telefoniczna Bidena i Zełenskiego odbyła się dwa dni po spotkaniu online prezydentów USA i Rosji.

 

W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej biura prezydenta napisano, że głównymi tematami rozmowy była sytuacja bezpieczeństwa wokół Ukrainy i "perspektywy zaktywizowania pokojowego uregulowania".

Zełenski: Ukraina ma jasne propozycje

Zełenski podziękował Bidenowi za wsparcie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i potwierdził, że chce poszukiwać sposobów osiągnięcia pokoju w Donbasie. Ukraina ma jasne propozycje w sprawie odblokowania procesu pokojowego i jest gotowa, by omawiać je w różnych formatach - zapewnił prezydent.

 

Rozmawiano też o sposobach wsparcia Ukrainy w dziedzinie bezpieczeństwa, finansów i polityki w przeciwdziałaniu agresji hybrydowej.

 

ZOBACZ: Prezydent Macron: aby osiągnąć całkowitą suwerenność, konieczne jest panowanie nad granicami

 

Zełenski podkreślił, że ukraińska strona rozpatruje gazociąg Nord Stream 2 jedynie przez "pryzmat gwarancji energetycznych i bezpieczeństwa". Kontynuacja projektu pozbawia Ukrainę istotnego czynnika powstrzymującego rosyjską agresję - czytamy w komunikacie. Jak dodano, strony omówiły konkretne kroki, mające wzmocnić energetyczną odporność Ukrainy.

 

Szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak przekazał w telewizji 1+1, że rozmowa odbyła się w "bardzo otwartej i bezpośredniej atmosferze". Według Jermaka Biden powiedział Zełenskiemu, że decyzja o przystąpieniu Ukrainy do NATO powinna zależeć od woli ukraińskiego narodu.

Zełenski spotka się z Macronem i Scholzem

Przekazał też, że USA podjęły decyzję w sprawie tego, że będą aktywnym uczestnikiem procesu pokojowego w Donbasie. Jak będzie to wyglądać, będzie zależeć od wielu czynników - wskazał. Biden miał też powiedzieć, że wszelkie decyzje dotyczące Ukrainy nie mogą być podejmowane bez Ukrainy.

 

Według Jermaka "USA udzielą wszelkiego koniecznego wsparcia, by Ukraina miała możliwość stawić opór (Rosji)" - pisze Interfax-Ukraina.

Najbliższy współpracownik prezydenta Ukrainy poinformował, że w przyszłym tygodniu Zełenski spotka się w Brukseli z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i nowym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

 

Rozmowa telefoniczna Bidena i Zełenskiego odbyła się dwa dni po spotkaniu online prezydentów USA i Rosji. Jak poinformował Biały Dom, Biden ostrzegł Putina, że Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy odpowiedzą "silnymi sankcjami i innymi środkami" na rosyjską militarną eskalację na Ukrainie. Kreml zaś podał po spotkaniu, że Rosja jest zainteresowana uzyskaniem gwarancji, wykluczających rozszerzenie NATO na kierunku wschodnim.

 

 

 

 

 

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie