Tornado w USA. Liczba ofiar rośnie. Żywioł dotknął sześciu stanów

Świat
Tornado w USA. Liczba ofiar rośnie. Żywioł dotknął sześciu stanów
PAP/EPA/ADDISON LEBOUTILLIER
Zniszczony przez tornado budynek w Mayfield w stanie Kentucky

W nocy z piątku na sobotę przez sześć amerykańskich stanów przetoczyło się ponad 30 tornad, w których zginęło co najmniej 79 osób, z czego 70 tylko w stanie Kentucky.

"Niszczycielski rój tornad przeszedł przez sześć stanów USA, zabijając ponad 70 osób w Kentucky" - podała w sobotę popołudniu agencja Reutersa. Podczas porannej konferencji prasowej gubernator Kentucky Andy Beshear powiedział, że liczba ofiar może przekroczyć 100.

Kentucky ucierpiało najbardziej 

Tornado spowodowało poważne zniszczenia w 10-tysięcznym Mayfield w zachodniej części Kentucky. Po przejściu żywiołu ponad 56 tys. ludzi w tym stanie znalazło się bez prądu. Ogłoszono stan wyjątkowy. Gubernator polecił rozmieścić na najbardziej zniszczonych przez tornado terenach 189 żołnierzy Gwardii Narodowej.

 

Około 40 osób zostało uratowanych z fabryki świec w Mayfield, zniszczonej przez tornado - poinformował Beshear. W trakcie przejścia trąby powietrznej w fabryce znajdowało się 110 osób.

Runął dach magazynu Amazona 

W Illinois policja poinformowała, że ​​po częściowym zawaleniu się dachu magazynu Amazona w mieście Edwardsville potwierdzono, że są ofiary śmiertelne. 

 

Nagranie magazynu z drona zarejestrowało sceny z wczesnych godzin porannych. Na filmie widać pojazdy policji, straży, karetki oraz ratowników przeszukujących gruzy. 

 

Żywioł prawdopodobnie oderwał dach od metalowego szkieletu. Więcej o zawaleniu magazynu Amazona: ZOBACZ: Runął dach magazynu Amazona w stanie Illinois. W momencie uderzenia pracowało 110 osób

Tornada pojawiły się w sześciu stanach 

Tornada były konsekwencją serii burz jakie pojawiły się nad Arkansas i Missouri, przeszły przez Tennessee oraz Kentucky.

 

Centrum Prognozowania Burzy National Weather Service poinformowało, że otrzymało 36 raportów o tornadach, które pojawiły się w Illinois, Kentucky, Tennessee, Missouri i Arkansas oraz Mississippi.

 

Prezydent Joe Biden polecił w sobotę natychmiastowe przekazanie środków z zasobów federalnych do miejsc, które zostały najbardziej dotknięte śmiercionośnymi tornadami.

 

 

ap/ml/Reuters/polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie