Runął dach magazynu Amazona w stanie Illinois. Są ofiary śmiertelne

Świat
Runął dach magazynu Amazona w stanie Illinois. Są ofiary śmiertelne
Reuters
Wiele osób zostało uwięzionych pod gruzami po zawaleniu się części dachu magazynu firmy spedycyjnej Amazon

Wiele osób zostało uwięzionych pod gruzami po zawaleniu się części dachu magazynu firmy spedycyjnej Amazon w Edwardsville w stanie Illinois - poinformowała Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (FEMA). Do katastrofy doszło w wyniku przejścia tornada w nocy z piątku na sobotę.

Trąby powietrzne nawiedziły środkową część Stanów Zjednoczonych. FEMA podała, że doszło do "masowego wypadku", potwierdzając, że wiele osób znajduje się pod gruzami. Amazon pracował na wzmocnione zmiany w trudnym dla handlowców i firm wysyłkowych okresie przedświątecznym. Policja poinformowała, że są ofiary śmiertelne. 

 

Szef miejscowej policji Mike Fillback początkowo poinformował dziennikarzy, że w Amazonie zginęła co najmniej jedna osoba. Kilka godzin później przekazano, że ofiar jest kilka. 

 

Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (USNWS) wydała ostrzeżenie o nadejściu tornad w wielu stanach, w tym Arkansas, Tennessee, Missouri i Illinois.

 

 

Gubernator stanu Kentucky Andy Beshear powiedział na konferencji prasowej w sobotę rano, że w stanie mogło zginąć ponad 50 osób. "Obawiam się, że w Kentucky jest ponad 50 ofiar śmiertelnych, jednak prawdopodobnie bardziej możliwa jest liczba 70-100 ofiar" - poinformował.

 

 

Mayfield, 10-tysięczne miasto w tym stanie, znalazło się w oku tornada. - Miasto otrzymało najcięższy cios, zniszczenia są ogromne – powiedział Michael Dossett, lokalny urzędnik ds. pomocy humanitarnej w wypowiedzi dla CNN.

 

 

Wspomniał o "strefie zero", określeniu używanym do opisania ruin World Trade Center po zamachach z 11 września 2001 r. w Nowym Jorku.

 

 

W momencie uderzenia tornada w fabryce świec w Mayfield pracowało 110 osób. Według naukowców wpływ na zwiększenie częstotliwości tornad mają zmiany klimatyczne.

Biden: niewyobrażalna tragedia

Prezydent USA Joe Biden napisał w sobotę na Twitterze, że tornada, które w centralnych stanach minionej nocy spowodowały śmierć dziesiątek osób, to "niewyobrażalna tragedia". Dodał, że na bieżąco jest informowany o sytuacji w dotkniętych kataklizmem regionach kraju.

 

"Pracujemy z gubernatorami stanów, aby się upewnić, że mamy wszystko co potrzebne dla poszukiwania osób, które przeżyły" - dodał.

 

 

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie