Tajwan. Pierwszy od ponad miesiąca przypadek koronawirusa. Kobietę ugryzła chora mysz

Świat
Tajwan. Pierwszy od ponad miesiąca przypadek koronawirusa. Kobietę ugryzła chora mysz
Pixabay/Tibor Janosi Mozes/zdj. ilustracyjne
Kobieta przyznała, że została dwukrotnie ugryziona przez laboratoryjną mysz

Na Tajwanie zarejestrowano lokalny przypadek zakażenia koronawirusem. Zarażona kobieta, która pracuje w laboratorium, przyznała, że została dwukrotnie ugryziona przez zarażoną COVID-19 mysz.

Jak potwierdziło Centrum do spraw Kontroli Chorób (CECC), kobieta pracowała w Centrum Badań Genomicznych w największym państwowym instytucie badawczym na Tajwanie - Academia Sinica. Pracowniczka Centrum nie podróżowała za granicę i przyjęła wcześniej dwie dawki szczepionki firmy Moderna.

 

ZOBACZ: Francuska Rada Naukowa: możliwe, że będzie potrzebna czwarta dawka szczepionki przeciw COVID-19

 

Kobieta, u której symptomy wystąpiły pod koniec listopada, przyznała, że została dwukrotnie ugryziona przez laboratoryjną mysz zarażoną COVID-19 - stało się to 15 i 19 listopada. Za pierwszym razem po ugryzieniu zrobiła szybki test, który okazał się negatywny, za drugim postanowiła nie robić testu. Pracowniczka laboratorium postanowiła wykonać test w tym tygodniu, po tym jak zachorowała i straciła smak i węch. Okazało się, że jest zarażona wariantem Delta.

 

Od czasu incydentu w laboratorium i ugryzienia przez mysz, pracowniczka wielokrotnie podróżowała komunikacją miejską i przebywała w miejscach publicznych w Tajpej i Nowym Tajpej. Trwa identyfikacja osób, które mogły wejść w kontakt z zarażoną kobietą. Próbki ponad 120 osób, które przetestowano, dały wyniki negatywne.

Pierwszy przypadek od listopada

Jest to pierwszy lokalny przypadek COVID-19 na Tajwanie od 4 listopada. Ze względu na szybką reakcję i wysokie standardy sanitarne, Tajwanowi, jako jednemu z niewielu krajów na świecie, prawie przez rok udało się powstrzymywać lokalne rozprzestrzenianie się wirusa. Pasmo sukcesu zostało przerwane w maju, gdy rejestrowano kilkaset zarażeń dziennie. Sytuację udało się jednak opanować po wprowadzeniu drastycznych obostrzeń.

 

Od końca lipca na Tajwanie obowiązuje 2 poziom restrykcji, co oznacza obowiązkowe noszenie maseczek i imienną rejestrację we wszystkich miejscach publicznych. Od początku pandemii granice kraju pozostają zamknięte dla prawie wszystkich obcokrajowców. Na Tajwan wlecieć mogą jedynie obywatele, rezydenci i posiadacze specjalnych wiz.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Szef MZ: Szczepienie 60-krotnie zmniejsza prawdopodobieństwo zgonu osoby zaszczepionej

 

Od wybuchu pandemii potwierdzono 16 721 przypadków zakażeń w kraju, z czego 14 tys. to przypadki lokalne; zmarło 848 osób. Do tej

pory dwiema dawkami szczepionki zaszczepiono ponad 62 procent populacji Tajwanu, a jedną dawką prawie 80 procent. W tym tygodniu rozpoczęto szczepienie trzecią dawką; dostępne jest dla osób, które ostatnie szczepienie miały ponad pięć miesięcy temu.

 

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie