Francuska Rada Naukowa: możliwe, że będzie potrzebna czwarta dawka szczepionki przeciw COVID-19

Świat
Francuska Rada Naukowa: możliwe, że będzie potrzebna czwarta dawka szczepionki przeciw COVID-19
PAP/EPA/PHILIPP GUELLAN
Rada Naukowa chce, aby szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat nie były obowiązkowe

Możliwe, że będziemy potrzebowali czwartej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 - powiedział szef francuskiej Rady Naukowej przy premierze Jean-Francois Delfraissy. Rada chce, aby szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat nie były obowiązkowe.

- Możliwe, że będziemy potrzebowali czwartej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 - oświadczył w środę we francuskim Senacie szef Rady Naukowej przy premierze Jean-Francois Delfraissy.

 

Pytany o szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat, Delfraissy odpowiedział, że Rada Naukowa chce, aby nie były one obowiązkowe i nie były włączone do obowiązującego we Francji w miejscach publicznych paszportu sanitarnego.

 

ZOBACZ: WHO: w przypadku obowiązkowych szczepień potrzebne jest społeczne zaufanie do władz

 

Francuscy naukowcy czekają obecnie na dane ze Stanów Zjednoczonych dotyczące toksyczności. Trzy tygodnie temu rozpoczęto tam szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat.

 

W ciągu ostatnich 24 godzin we Francji odnotowano ponad 59 tys. nowych przypadków koronawirusa - wynika z danych z wtorku Agencji Zdrowia Publicznego (SPF).

Zaostrzony protokół sanitarny w szkołach

We Francji od piątku rząd zamyka dyskoteki na cztery tygodnie, a od poniedziałku wprowadza zaostrzony protokół sanitarny w szkołach, gdzie noszenie maseczek obowiązuje nauczycieli i dzieci od 6. roku życia nie tylko na lekcjach, ale również na zajęciach sportowych. W miejscach publicznych i dalekobieżnym transporcie publicznym wymagane są paszporty sanitarne.

 

ZOBACZ: Francja. Szczepienie dzieci z grup wrażliwych,ograniczenie imprez. Premier ogłosił nowe obostrzenia

 
Noszenie maseczek obowiązkowe jest w miejscach zamkniętych oraz otwartych, jeśli zgromadzonych jest dużo osób, m.in. na jarmarkach bożonarodzeniowych. Premier zapowiedział zaostrzenie kontroli paszportów sanitarnych, które od 15 stycznia mają stracić ważność w przypadku niezaszczepienia się dawką przypominającą.

 

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie