Spadek cen mieszkań. Eksperci wskazują na wzrost stóp procentowych

Biznes
Spadek cen mieszkań. Eksperci wskazują na wzrost stóp procentowych
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Symboliczny spadek cen mieszkań

Wrześniowy wzrost cen lokali w październiku zamienił się w spadek. Wśród ekspertów przybyło pesymistów. Rentowność inwestycji będzie spadać - podaje piątkowy "Puls Biznesu".

Jak czytamy w piątkowym wydaniu gazety, we wrześniu ceny mieszkań wciąż rosły, choć wolniej niż w poprzednich miesiącach. W październiku jednak rynek zmienił kierunek - stawki za metr kwadratowy poszły w dół, na razie symbolicznie.

 

Z raportu opracowanego przez Cenatorium dla "Pulsu Biznesu" i Bankier.pl wynika, że indeks urban.one dla lokali mieszkalnych w Polsce wyniósł 109,73 pkt, co oznacza, że względem września odnotowano spadek na poziomie 0,04 pkt proc. Jeszcze we wrześniu indeks urósł w stosunku do sierpnia o 0,30 pkt proc.

 

ZOBACZ: USA. Ceny na rynkach paliw wzrosły po informacjach o szczepionkach

 

"Siedmiu na dziesięciu ekspertów przewiduje pogorszenie sytuacji w mieszkaniówce w ciągu pół roku. Pozostali spodziewają się utrzymania status quo, a nikt nie prognozuje poprawy. W centrum uwagi znalazła się inflacja, która według GUS wyniosła w październiku 6,8 proc." - czytamy w gazecie.

Spadek cen w stosunku do września

W dużych miastach (Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Gdynia) - jak podaje gazeta - indeks urban.one w październiku 2021 r. wyniósł 115,96 pkt, co oznacza spadek o 0,05 pkt proc. w stosunku do września.

 

ZOBACZ: Poseł PiS Adam Gawęda: bez osłon ceny energii wzrosną nawet o 15 proc.

 

"Spowolnienie wzrostu cen mieszkań na rynku wtórnym może być skutkiem rozpoczęcia serii podwyżek stóp procentowych" - komentuje Anna Karaś, starszy analityk rynku nieruchomości w Cenatorium, cytowana przez "Puls Biznesu".

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie