Poseł PiS Adam Gawęda: bez osłon ceny energii wzrosną nawet o 15 proc.

Polska
Poseł PiS Adam Gawęda: bez osłon ceny energii wzrosną nawet o 15 proc.
Pok Rie / Pexels
Ceny energii rosną ze względu na koszty na rynkach międzynarodowych

Bez działań osłonowych ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych mogłyby wzrosnąć o 10-15 proc. – powiedział w środę Sejmie poseł Adam Gawęda przedstawiając sprawozdanie z prac Komisji Finansów Publicznych nad projektem ustawy obniżającej akcyzę na prąd i paliwa.

W środę w Sejmie odbywa się drugie czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Jego celem jest czasowa obniżka akcyzy na paliwa oraz energię elektryczną oraz wprowadzenie czasowego zwolnienia paliw z podatku detalicznego.

 

Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych z prac nad projektem przedstawił Adam Gawęda (PiS). Poseł poinformował, że komisja rekomenduje przyjęcie ustawy z poprawkami.

 

- W dodanych artykułach wprowadzono zmiany do ustawy o systemie instytucji rozwoju, w konsekwencji których Rada Ministrów, w związku ze skutkami COVID-19 oraz w związku z zapisami ustawy o ochronie granicy państwowej, może powierzyć Polskiemu Funduszowi Rozwoju realizację rządowego programu udzielania przedsiębiorcom wsparcia finansowego – powiedział Adam Gawęda.

 

Dodał, że wśród zadań PFR może się znaleźć m.in. udzielanie wsparcia bezzwrotnego. Z kolei PFR może zawrzeć z wojewodami, na "obszarze właściwości których wprowadzono zakaz", porozumienie dotyczące obsługi wsparcia finansowego. Chodzi o zakaz przebywania na terenie, objętym działaniem ustawy.

 

Gawęda dodał, że na posiedzeniu KFP stwierdzono, iż wzrost cen surowców energetycznych na rynkach światowych jest głównym czynnikiem powodującym wzrost inflacji w Polsce i na innych rynkach światowych.

 

"Giełdowe notowania energii elektrycznej w ciągu roku wzrosły o przeszło 40 proc. Szacuje się, że brak rozwiązań osłonowych doprowadziłby do wzrostu opłat za energię elektryczną dla gospodarstw domowych nawet o 10 do 15 proc." – powiedział poseł sprawozdawca.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie