USA. Ceny na rynkach paliw wzrosły po informacjach o szczepionkach

Biznes
USA. Ceny na rynkach paliw wzrosły po informacjach o szczepionkach
Pixabay
Inwestorzy przyjęli z ulgą dane, że stosowane obecnie szczepionki przeciwko koronawirusowi są również skuteczne, aby "zneutralizować" nowy szczep - Omikron

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku drożeje i jest wyceniana powyżej 73 dolarów za baryłkę w reakcji na informacje o wstępnych badaniach, które pokazały, że obecnie stosowane szczepionki przeciwko COVID-19 są skuteczne na Omikron. To złagodziło obawy inwestorów o popyt na paliwa - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 73,08 dolarów, wyżej o 1,00 proc. W ciągu ostatnich 3 sesji WTI zyskała ponad 9 proc.

 

Brent na ICE w Londynie w dostawach na luty jest wyceniana po 76,47 dolarów za baryłkę, wyżej o 0,86 proc.

 

ZOBACZ: WHO: Omikron wydaje się mieć wysoki wskaźnik reinfekcji, ale nie powoduje ciężkich objawów

 

Inwestorzy przyjęli z ulgą dane, że stosowane obecnie szczepionki przeciwko koronawirusowi są również skuteczne, aby "zneutralizować" nowy szczep - Omikron.

 

Koncerny Pfizer Inc. i BioNTech SE poinformowały, że badania laboratoryjne wykazują, iż do zabezpieczenia się przed zakażeniem Omikronem może być potrzebne przyjęcie 3. dawki szczepionki, bo dwie dawki "mogą nie wystarczyć".

Pfizer: może mieć sens wcześniejsze podawanie dawki "przypominającej"

Wskazano też, że może mieć sens podawanie 3 dawki szczepionki "przypominającej" nawet wcześniej niż obecnie zalecane, a więc już 3 miesiące po przyjęciu pierwszych dwóch dawek.

 

Analitycy Citigroup obniżyli swoje prognozy ceny ropy Brent w 2022 r. o 2 dolary na baryłce - do 69 dolarów za baryłkę. Eksperci Citi uzasadniają to obawami o nowy wariant koronawirusa - Omikron, chociaż jego wpływ może być mniej dotkliwy, niż wynikało z wcześniejszych reakcji rynków.

 

ZOBACZ: Badanie: 68 proc. MŚP ocenia, że jest dobrze przygotowanych na ewentualny lockdown

 

Tymczasem w USA zapasy ropy spadły w ub. tygodniu o skromne 241 tys. baryłek i wynoszą obecnie 432,87 mln baryłek - wynika z danych amerykańskiego Departamentu Energii (DoE).

 

Zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 3,88 mln baryłek, czyli o 1,8 proc. do 219,3 mln baryłek.

 

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły zaś o 2,73 mln baryłek, czyli o 2,21 proc. do 126,61 mln baryłek - podał DoE.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie