Rozmowy Emmanuela Macrona z Władimirem Putinem i Angeli Merkel z Alaksandrem Łukaszenką

Świat
Rozmowy Emmanuela Macrona z Władimirem Putinem i Angeli Merkel z Alaksandrem Łukaszenką
PAP/EPA/MIKHAIL METZEL
Łukaszenka po raz pierwszy od wyborów rozmawiał z przywódcą Zachodu

Francuski prezydent Emmanuel Macron i prezydent Rosji Władimir Putin zgodzili się co do potrzeby deeskalacji kryzysu migracyjnego na granicy Białorusi, nawet jeśli dwaj przywódcy nie osiągnęli zgody co do początków kryzysu - powiedział w poniedziałek urzędnik francuski cytowany przez agencję Reutera. Z Alaksandrem Łukaszenką rozmawiała z kolei Angela Merkel.

- Celem tej rozmowy było zakończenie kryzysu - powiedział doradca Macrona reporterom po trwającej godzinę i 45 minut rozmowie telefonicznej, przeprowadzonej z inicjatywy prezydenta Francji.

 

ZOBACZ: Granica polsko-białoruska. Kolejna próba sforsowania zasieków

 

- W sprawie związanej z migracją, nawet mimo braku porozumienia co do źródeł obecnego kryzysu, Władimir Putin powiedział prezydentowi, że rozumie potrzebę zakończenia kryzysu, w pierwszej kolejności ze względu na ludzką przyzwoitość, ponieważ migranci są traktowani instrumentalnie - powiedział doradca.

Merkel rozmawiała z Łukaszenką

Niemiecka kanclerz Angela Merkel rozmawiała z kolei z Alaksandrem Łukaszenką o trudnej sytuacji na granicach Białorusi i Unii Europejskiej, a w szczególności o potrzebie pomocy humanitarnej dla uchodźców i migrantów. Uzgodnili, że będą kontynuować współpracę w tych kwestiach - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe rządu federalnego.

 

Wczesniej kanał Puł Pierwogo na Telegramie poinformował, że "rozmowa Łukaszenki z p.o. kanclerza Niemiec trwała około 50 minut".

 

W trakcie rozmowy "omówiono szereg problemów, a przede wszystkim sytuację uchodźców na granicy białorusko-polskiej, białorusko-litewskiej i białorusko-łotewskiej".

 

W rozmowie "poruszono też szczegółowo sposoby i perspektywy rozwiązania problemu migracyjnego, aby nie dopuścić do eskalacji sytuacji na granicy".

 

Rozmowa dotknęła również problemu pomocy humanitarnej dla uchodźców. Alaksandr Łukaszenka i Angela Merkel uzgodnili dalsze kontakty w celu rozwiązania sytuacji.

 

Rozmowa z Merkel była pierwszym kontaktem między prezydentem Białorusi i zachodnim przywódcą po sierpniowych wyborach prezydenckich z 2020 roku. Ogłoszenie zwycięstwa przez Łukaszenkę zapoczątkowało wtedy największe protesty uliczne w historii kraju. 

pdb/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie