Białoruś. Ustalenia ws. usadzenia samolotu. Żaryn: działanie o charakterze terroryzmu państwowego

Polska
Białoruś. Ustalenia ws. usadzenia samolotu. Żaryn: działanie o charakterze terroryzmu państwowego
Polsat News
Stanisław Żaryn rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych

Służby ujawniły niepublikowane dotąd ustalenia dotyczące przymusowego lądowania samolotu w Mińsku. - Porwanie samolotu Ryanair było zaplanowaną operacją białoruskich służb, której celem było zatrzymanie Pratasiewicza; nie istniało zagrożenie bombowe - powiedział Stanisław Żaryn rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych. Dodał, że "to było działanie o charakterze terroryzmu państwowego".

- Obserwowaliśmy, że to wybory, które przedłużyły rządy Łukaszenki przyczyniły się też do zwiększenia agresywności reżimu - powiedział w czasie konferencji Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora ds. służb specjalnych. Żaryn przedstawił nowe fakty w sprawie przymusowego lądowania samolotu linii Ryanair na lotnisku w Mińsku. Na pokładzie samolotu znajdował się Raman Pratasiewicz, białoruski opozycjonista. 

 

ZOBACZ: Premierzy Polski i Irlandii rozmawiali na temat zatrzymania samolotu Ryanair na Białorusi

 

"Z materiału dowodowego zebranego w trakcie śledztwa jednoznacznie wynika, że nie istniało żadne zagrożenie bombowe, a cała operacja została sprowokowana przez stronę białoruską, w celu wprowadzenia w błąd załogi statku i skłonienia jej do lądowania w mińsku. Była to zaplanowana operacja służb białoruskich" - wynika z ustaleń polskich służb.

 


- Załoga statku została poinformowana przez kontrolera przestrzeni powietrznej zagrożeniu bombowym wcześniej niż został wysłany spreparowany e-mail o takim zagrożeniu. Samolot wbrew ogólnie przyjętym procedurom bezpieczeństwa został sprowadzony na lotnisko główne i ustawiony w pobliżu terminala, w którym znajdowały się osoby postronne. Wyprowadzanie pasażerów było w sposób niespieszny, a przeszukanie bagaży potencjalnie niebezpiecznych odbywało się w bezpośrednim sąsiedztwie samolotu, na pokładzie którego mógł znajdować się rzekomy ładunek wybuchowy. Oficer KGB wydawał polecenia kontrolerowi lotu na wieży w mińsku, co wynika z zabezpieczonych przez ABW nagrań. Prawdziwym celem działań było zatrzymanie Pratasiewicza. Działania te mogą być interpretowane jako akt terroryzmu państwowego - poinformowały służby specjalne. 

 

WIDEO: Konferencja Stanisława Żaryna w sprawie "porwania" samolotu Ryanair

 

Hamas odcina się od związków z usadzeniem samolotu

Według ustaleń, informacja na temat potencjalnego zagrożenia miała pochodzić z wiadomości e-mail od "ahmed-yurlanov1988@protonmail.com". - Z jej treści wynikało, że została rzekomo wysłana przez przedstawicieli ugrupowania Hamas - poinformowały polskie służby. - Rzecznik ugrupowania Hamas stanowczo odciął się od jakichkolwiek związków organizacji z tą wiadomością - dodały służby.

 

ZOBACZ: Białoruś. Media: areszt partnerki Pratasiewicza przedłużono do 25 grudnia

 

E-mail ten został wysłany do kontrolerów o godz. 9:56, czyli 35 min po tym, jak kontroler przekazał informację załodze Ryanair.

Usadzenie Ryanair

23 maja Białoruś pod pretekstem zagrożenia bombowego zmusiła w niedzielę do lądowania na lotnisku w Mińsku samolot linii Ryanair lecący z Aten do Wilna z opozycyjnym blogerem Ramanem Pratasiewiczem na pokładzie. Żyjący na emigracji bloger został zatrzymany po przylocie, co skłoniło Litwę do wezwania NATO do reakcji.
 

Linie lotnicze Ryanair poinformowały, że nie znaleziono niczego niewłaściwego po tym, jak w niedzielę zostały powiadomione o potencjalnym zagrożeniu bezpieczeństwa na pokładzie jednego z samolotów przez białoruską kontrolę ruchu lotniczego i po poleceniu skierowania maszyny na lotnisko w Mińsku.

- Samolot linii Ryanair, lot nr FR4978, wylądował bezpiecznie w stolicy Litwy, Wilnie, w niedzielę o godz. 21.25 czasu lokalnego (godz. 20.25 w Polsce), po wcześniejszym przymusowym lądowaniu na Białorusi - poinformował irlandzki przewoźnik. 
aml/zdr / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie