Koronawirus dzisiaj. Wiceminister zdrowia podał liczbę nowych przypadków

Polska
Koronawirus dzisiaj. Wiceminister zdrowia podał liczbę nowych przypadków
Polsat News
Kraska: 27 458 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarły 562 osoby z COVID-19

Mamy 27 458 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarły 562 osoby z COVID-19 - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. W związku ze wzrostem infekcji oraz z pojawieniem się wariantu Omikron na świecie, polski rząd wprowadził nowe obostrzenia, w tym m.in. naukę zdalną.

W środę odnotowano w Polsce 28 tys. 542 nowych infekcji. Zmarły 592 osoby chore na COVID-19 - to rekordowa liczba zgonów. Tydzień temu mieliśmy 27 356 nowych przypadków COVID-19 i 502 zgony.

 

ZOBACZ: Poseł PiS Czesław Hoc gościem programu "Graffiti"

 

- Czwarta fala wyhamowuje, ale dużo osób nadal trafia do polskich szpitali. Ponad 23 tysiące pacjentów jest w szpitalach. Podkreślam, nie czekajmy do ostatniej chwili, zgłaszajmy się do lekarza wcześniej - podkreślił Kraska na antenie radiowej Jedynki w "Sygnałach Dnia".

Kraska: jesteśmy na szczycie czwartej fali

- Myślę, że jesteśmy na szczycie czwartej fali pandemii, tylko - jak wielu ekspertów podkreślało - ten szczyt może być niestety nie jednorazowym pikiem, tylko może utrzymywać się kilkanaście dni na takim poziomie – powiedział w radiowej Jedynce wiceminister Kraska.

 

- Ale mamy już z wielu województw sygnały, że ilość nowych przypadków zdecydowanie spada. Takimi województwami są lubelskie, podlaskie, mazowieckie, podkarpackie. Także współczynnik R, czyli reprodukcji wirusa (...) dla całego kraju zbliża się do jedności – wynosi 1,03. W województwach, o których powiedziałem ten współczynnik spadł poniżej jedności – dodał.

 

ZOBACZ: USA. Ceny na rynkach paliw wzrosły po informacjach o szczepionkach

 

W ocenie wiceministra, "widać, że czwarte fala hamuje, ale jest przed nami okres, kiedy z dużej ilości zakażeń dużo osób trafi do szpitali".

 

Kraska poinformował, że hospitalizowanych jest ponad 23 tys. pacjentów. "To – jak oceniają lekarze – najczęściej pacjenci w stanie dość poważnym, czyli którzy trafiają bezpośrednio pod tlenoterapię, nierzadko także na oddział intensywnej terapii" – wskazał. Wiceminister ponowił apel, by zgłaszać się do lekarza wcześniej.

Zgony po szczepionce

 

Wiceminister Marcin Horała (PiS) w jednym z wywiadów stwierdził, że szczepionki przeciw COVID-19 "są eksperymentalne" i "nie przeszły normalnego cyklu testowania". Słowa polityka w rozmowie z Interią skomentował wirusolog, prof. Włodzimierz Gut. - Wypowiedź Horały jest sprzeczna z informacjami przedstawianymi przez rząd - mówił. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

 

- Chcemy nieco wydłużyć nieobecność dzieci w szkołach. Od okresu przedświątecznego do 9 stycznia wprowadzamy naukę zdalną w szkołach. Intencją jaką chcemy osiągnąć jest wydłużenie okresu, kiedy nie dochodzi do transmisji wirusa, interakcji między dziećmi - zapowiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Pełną listę nowych obostrzeń znajdziesz tutaj.

Kraska: chcemy, aby dzieci wróciły do nauki stacjonarnej

Wiceminister był pytany w radiowej Jedynce m.in. o doniesienia medialne, że coraz więcej zwolenników w rządzie ma rozwiązanie, by niezaszczepione dzieci były automatycznie kierowane na zdalną naukę.

 

- Nie ma takiego pomysłu. Chcemy, aby dzieci po przerwie świątecznej wróciły do nauki stacjonarnej. To jest bardzo ważne, aby młodzież miała kontakt z rówieśnikami, miała kontakt ze swoimi nauczycielami – podkreślił Kraska.

 

Dopytywany, czy może jednoznacznie stwierdzić, że nie będzie podziału dzieci na zaszczepione i niezaszczepione, wiceminister odparł: "tak nie będzie".

Czy firmy są gotowe na lockdown?

Jak wynika z badania Keralla Research dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, konfrontacja z lockdownem to zdaniem 36 proc. przedsiębiorców "wyzwanie, na które nie da się przygotować"; 30 proc. uważa, że zależy to od różnych czynników; z kolei 28 proc. ankietowanych twierdzi, że jest to możliwe.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Wyciekło wideo wskazujące, że na Downing Street było przyjęcie w lockdownie

 

Jednocześnie prawie 7 na 10 (68 proc.) przedstawicieli mikro, małych i średnich firm ocenia przygotowanie swojej firmy na wypadek kolejnego lockdownu jako dobre, z czego ponad 16 proc. - jako "zdecydowanie dobre"; a 22 proc. ocenia, że nie jest przygotowana do takiej sytuacji. Z kolei co dziesiąty przedsiębiorca przyznaje, że nie wie, na ile jego firma podołałby takiemu kolejnemu wyzwaniu.

aml/PAP/Interia/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie