Gdzie trują najbardziej. Polski Alarm Smogowy opublikował coroczny raport

Polska
Gdzie trują najbardziej. Polski Alarm Smogowy opublikował coroczny raport
Polsat News
Panorama centrum Nowego Targu

Polski Alarm Smogowy opublikował zestawienie najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce za 2020 rok. Wśród smogowych liderów nie brakuje uzdrowisk. Miastem, w którym trują najbardziej, okazał się Nowy Targ. Władze postanowiły przenieść stację monitoringu powietrza na obrzeża miasta.

Najnowszy ranking Polskiego Alarmu Smogowego obejmuje dane z roku 2020. Analiza dotyczy miejscowości, w których prowadzone są pomiary PMŚ (Państwowy Monitoring Środowiska). Zwycięzcą niechlubnego rankingu został Nowy Targ. Odnotowywane jest tam największe zanieczyszczenie powietrza w całej Unii Europejskiej.

 

Na wysokiej pozycji znalazły się również Goczałkowice-Zdrój i Rabka-Zdrój. W rankingu uwzględniono wyłącznie miejscowości, w których prowadzone są pomiary PMŚ. Nie jest znana sytuacja w pozostałych miejscowościach, lecz można przypuszczać, że również tam jakość powietrza często znacząco odbiega od obowiązujących norm.

 

ZOBACZ: Pełnomocnik Grażyny Wolszczak: wyrok za niewystarczającą walkę ze smogiem jest prawomocny

 

- Odkąd zaczęliśmy analizować wyniki pomiarów i publikować rankingi smogowych liderów nie było sytuacji, w której jedno miasto wygrało we wszystkich kategoriach – powiedział Piotr Siergiej, rzecznik PAS.

 

Miejscowości z najbardziej rakotwórczym powietrzemPolski Alarm Smogowy
Miejscowości z najbardziej rakotwórczym powietrzem

- Tegoroczna pozycja Nowego Targu w rankingu to rzecz bez precedensu. Zarówno średnie roczne stężenie pyłów PM10, liczba dni z powietrzem nienadającym się do oddychania, jak i roczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP) wywindowało podhalański Nowy Targ na pozycję niekwestionowanego smogowego lidera. Nasz ranking nie zachęca do odwiedzin tego miasta. Co więcej od 2016, czyli odkąd rozpoczęto pomiary benzo(a)pirenu w Nowym Targu, stężenie tego rakotwórczego zanieczyszczenia wzrasta z roku na rok. Według pomiarów PMŚ stężenie BAP w 2016 wynosiło 8 ng/m3, w 2017 r. już 15 ng/m3, a od 2018 utrzymuje się wokół 18 ng/m3. To 1800% dopuszczalnej w Polsce normy - powiedział Piotr Siergiej.

 

WIDEO: Mieszkańcy Nowego Targu rozważają przeprowadzki do innych miejsc

Przeprowadzki z Nowego Targu

Mieszkańcy Nowego Targu rozważają przeprowadzki do innych miejsc.

 

- Niektórzy poważnie zastanawiają się nad wyprowadzką z miasta w sezonie zimowym, na przykład do Krakowa - stwierdziła Magdalena Cygan, aktywistka Nowotarskiego Alarmu Smogowego.

Miejscowości z największą liczbą dni smogowychPolski Alarm Smogowy
Miejscowości z największą liczbą dni smogowych

Władze Nowego Targu wraz z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska (GIOŚ) zdecydowały się na przeniesienie stacji monitoringu powietrza na obrzeża miasta. Stara stacja przestała działać na początku grudnia. 

 

- Takie postępowanie to przejaw skrajnej niekompetencji gminy i Inspekcji Ochrony Środowiska, gdyż zerwanie ciągłości pomiarów uniemożliwi ocenę czy w mieście następuje poprawa jakości powietrza czy też nie. Bulwersujące i skrajnie nieprofesjonalne jest to, że GIOŚ nie dokonał pomiarów porównawczych w obu lokalizacjach. Takie pomiary powinny być prowadzone co najmniej przez trzy miesiące w sezonie jesienno-zimowym. Interwencję w sprawie stacji w Nowym Targu podjął też Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera ds. czystego powietrza, który domaga się wyjaśnień od Głównego Inspektora Ochrony Środowiska - skomentował Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. 

Niewielkie miasta trują bardziej 

Od 2019 roku, w którym w życie weszła uchwała antysmogowa, w zestawieniach najbardziej zanieczyszczonych miast nie znajdziemy już Krakowa. To największa poprawa jakości powietrza w rankingach PAS. Widać, że konsekwentna polityka antysmogowa miasta przynosi odczuwalne i mierzalne skutki.

 

Na liście smogowych rekordzistów przeważają niewielkie miasta, a nawet wsie np. śląski Godów czy podkrakowski Zabierzów. Zauważalny jest brak dużych metropolii, uznawanych często za najmocniej zanieczyszczone obszary w kraju.

 

Wśród najbardziej zanieczyszczonych miejscowości pod kątem stężeń rakotwórczego BAP oprócz Nowego Targu znajdują się także Nowa Ruda, Nowy Sącz czy Sucha Beskidzka.

 

W rankingu widnieją również miejscowości uzdrowiskowe: Goczałkowice-Zdrój i Rabka-Zdrój, w której stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu wyniosło aż 900 proc. normy.

an / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie