Litwa. Sejm: nie będzie zaostrzonego stanu wyjątkowego na granicy z Polską

Świat
Litwa. Sejm: nie będzie zaostrzonego stanu wyjątkowego na granicy z Polską
PAP/Wojtek Jargiło
Sejm Litwy zrezygnował we wtorek z propozycji rządu o wprowadzeniu zaostrzonego stanu wyjątkowego na granicy z Polską

Sejm Litwy zrezygnował we wtorek z propozycji rządu o wprowadzeniu zaostrzonego stanu wyjątkowego na granicy z Polską w związku z kryzysem migracyjnym wywołanym przez reżim w Mińsku, ale przedłużył taki stan o kolejny miesiąc na granicy z Białorusią.

Z wnioskiem o zaostrzenie stanu wyjątkowego na granicy z Polską wystąpiła szefowa MSW Litwy Agne Bilotaite. Podkreślała, że potrzebne jest to w celu zapobiegania wtórnej migracji, gdy usiłuje się przemycać migrantów przez granicę litewsko-polską dalej na zachód.

 

Przewodnicząca Sejmu Viktorija Czmilyte-Nielsen wskazała, że wprowadzeniu na granicy z Polską reżimu nadzwyczajnego sprzeciwiła się znaczna część posłów.

 

ZOBACZ: Granica polsko-białoruska. Koniec stanu wyjątkowego. Od środy zakaz przebywania

 

- Uznano więc, że na tym etapie nie jest to konieczne działanie, ale w razie potrzeby powrócimy do tego założenia – powiedziała Czmilyte-Nielsen.

Sejm Litwy przedłużył stan wyjątkowy na granicy z Białorusią

Sejm Litwy we wtorek jednogłośnie przedłużył natomiast zaostrzony stan wyjątkowy na granicy z Białorusi. Będzie on obowiązywał do 15 stycznia.

 

Na Litwie zaostrzony stan wyjątkowy na okres jednego miesiąca bezpośrednio w strefie przygranicznej z Białorusią i pięć kilometrów w głąb kraju wprowadzono 9 listopada. Wzmocniona została ochrona granicy, a ruch pojazdów - ograniczony. Wprowadzenie reżimu nadzwyczajnego pozwoliło też na wykorzystanie rezerw państwowych do radzenia sobie z kryzysem.

 

ZOBACZ: Granica. Mateusz Morawiecki dla BBC: Nie jest za późno na działanie sojuszników Polski

 

Minionej doby na granicy z Białorusią udaremniono 23 próby nielegalnego przedostania się na Litwę. W 2021 roku granicę litewsko-białoruską nielegalnie przekroczyło już ponad 4,2 tys. osób, a ponad 7,5 tys. zostało zawróconych.

 

nb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie