Litwa. Straż graniczna nazwała absurdem oskarżenia Białorusi o zabijanie migrantów

Świat
Litwa. Straż graniczna nazwała absurdem oskarżenia Białorusi o zabijanie migrantów
PAP/EPA/LEONID SCHEGLOV / BelTA / HANDOUT HANDOUT
"Wyrzucone przez przedstawicieli litewskich struktur siłowych ciało pobitego uchodźcy w śpiworze było (znalezione) na samej granicy Litwy i Białorusi. Zespół śledczy ustala okoliczności i przyczyny śmierci" - napisano w komunikacie strony białoruskiej

Litewska Służba Ochrony Granicy Państwowej (VSAT) określiła w poniedziałek jako absurd oskarżenia strony białoruskiej o rzekome przypadki śmiertelnego pobicia migrantów i podrzucania ciał na stronę białoruską.

"Białoruscy urzędnicy rozpowszechniają doniesienia, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, zarzucając litewskim pogranicznikom okrutne traktowanie migrantów, ich bicie powodujące śmierć, a nawet przerzucanie zwłok na stronę białoruską" - czytamy w komunikacie VSAT.

 

Litewska straż graniczna "kategorycznie zaprzecza takim dezinformacjom" i uważa je za absurdalne.

 

VSAT wskazuje, że władze białoruskiego reżimu już nieraz próbowały inscenizować pobicie, okaleczanie, a nawet śmierć migrantów, obwiniając za to Litwę i Polskę. W ocenie Litwy, przypadki podobnych prowokacji mogą się nasilać.

"To prymitywna taktyka"

"Prymitywna taktyka przerzucania winy na Litwę i inne kraje UE za kryzys migracyjny na granicy z Białorusią nie jest niczym nowym" - czytamy w oświadczeniu.

 

ZOBACZ: Straż Graniczna: dwa grupowe ataki migrantów na granicę

 

Alaksandr Łukaszenka w poniedziałek podczas spotkania poświęconego kwestiom bezpieczeństwa wojskowego po raz kolejny oskarżył Zachód o rozpoczęcie wojny z Białorusią i wywołanie kryzysu migracyjnego. Mówił też o migrantach, których znaleziono w bardzo złym stanie po stronie białoruskiej, przy granicy. Jego zdaniem, za to też winę ponosi Zachód.

 

Straż graniczna Białorusi poinformowała w niedzielę, że nieopodal litewskiej granicy znaleziono ciało migranta, około 30-letniego mężczyzny "o wyglądzie afrykańsko-azjatyckim".

"Nie ma informacji o takim zdarzeniu"

"Wyrzucone przez przedstawicieli litewskich struktur siłowych ciało pobitego uchodźcy w śpiworze było (znalezione) na samej granicy Litwy i Białorusi. Zespół śledczy ustala okoliczności i przyczyny śmierci" - napisano w komunikacie strony białoruskiej. VSAT twierdzi, że nie posiada żadnych informacji o takim możliwym zdarzeniu.

 

ZOBACZ: Ruda Śląska. 18-latek napastował 8-letnią dziewczynkę. Wcześniej zgwałcił 9-latkę

 

Giedrius Miszutis, przedstawiciel VSAT podkreślił w niedzielę, że w miejscu, które wskazują białoruscy pogranicznicy, ostatnio nawet nie notowano prób nielegalnego przedostania się z Białorusi na Litwę.

 

Według danych VSAT minionej doby na granicy z Białorusią zawrócono 75 migrantów.

kmd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie