Podlaskie. Na polsko-białoruskiej granicy wojsko estońskie i brytyjskie

Polska
Podlaskie. Na polsko-białoruskiej granicy wojsko estońskie i brytyjskie
Twitter.com/@mblaszczak
Zadaniem żołnierzy z Estonii jest budowa i naprawa tymczasowego ogrodzenia oraz udrożnienie połączeń drogowych - podał szef MON w niedzielę.

Żołnierze wojsk inżynieryjnych z Estonii i Wielkiej Brytanii są w Polsce - poinformował szef MON. Mariusz Błaszczak podał, że estońscy wojskowi uczestniczyli m.in. w stawianiu zasieków i naprawie tymczasowego ogrodzenia. Na mocy postanowienia prezydenta w Polsce przez pięć miesięcy będzie stacjonować do 155 żołnierzy brytyjskich i do 150 z Estonii.

Wojska estońskie pomagają na granicy polsko-białoruskiej. Ich zadaniem jest budowa i naprawa tymczasowego ogrodzenia - poinformował w niedzielę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Żołnierze z Estonii i Wielkiej Brytanii na granicy

Szef resortu obrony zamieścił na Twitterze zdjęcia, które przedstawiają estońskich żołnierzy w czasie wykonywania zadań na granicy polsko-białoruskiej. Zajmowali się oni m.in. montowaniem zasieków z drutu kolczastego typu concertina.

 

 

Z kolei w sobotę Mariusz Błaszczak poinformował, że w Polsce znajdują się pododdziały wojsk inżynieryjnych z Estonii i Wielkiej Brytanii.

 

ZOBACZ: Podlaskie. Kolejna próba sforsowania granicy. Migranci rzucali kamieniami i przecinali ogrodzenie

 

"Przed nimi spotkanie koordynacyjne z dowódcami Wojska Polskiego, a następnie rozpoczną realizację zadań na granicy polsko-białoruskiej. Dziękujemy za wsparcie!" - napisał Mariusz Błaszczak. Brytyjczycy rozpoczną służbę na granicy 8 grudnia. "Brytyjczycy już 8 grudnia rozpoczną służbę i będą wspierać Siły Zbrojne RP m.in. w budowie i naprawie tymczasowego ogrodzenia" - podkreślił.

 

 

Wcześniej minister informował, że zagraniczne pododdziały przybyły do Polski.

 

Zgoda prezydenta na obce wojska w Polsce

W czwartek szef BBN Paweł Soloch informował, że prezydent Andrzej Duda wydał postanowienie o zgodzie na pobyt na terytorium RP żołnierzy Wielkiej Brytanii oraz Estonii. Od 2 grudnia do 30 kwietnia przyszłego roku do 155 żołnierzy Wielkiej Brytanii i do 150 żołnierzy Estonii będzie realizowało zadania związane ze wsparciem inżynieryjnym i rozpoznawczym operacji Sił Zbrojnych RP prowadzonej w strefie nadgranicznej.

 

Od środy do 1 marca przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy czy miejscowi przedsiębiorcy.

 

ZOBACZ: Żołnierze z Czech i Węgier na granicy z Białorusią? "Trwają rozmowy"

 

Zakaz wprowadzono w 183 miejscowościach w województwach podlaskim i lubelskim przylegających do granicy z Białorusią. Wcześniej na tym samym obszarze, od 2 września do 30 listopada, obowiązywał stan wyjątkowy.

 

Obostrzenia w strefie nadgranicznej wynikają z kryzysu wywołanego przez reżim Alaksandra Łukaszenki na granicach Białorusi z Unią Europejską. Jak informowano, wojsko ze wsparciem brytyjskich i estońskich jednostek naprawia - uszkodzone podczas działań migrantów wspieranych przez służby białoruskie - bariery graniczne i zabezpiecza technicznie granicę.

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie