Wielka Brytania wprowadza nowy lek przeciw COVID-19. Ma być skuteczny przeciw wariantowi Omikron

Świat
Wielka Brytania wprowadza nowy lek przeciw COVID-19. Ma być skuteczny przeciw wariantowi Omikron
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Reuters
W Wielkiej Brytanii zatwierdzono nową terapię do stosowania u osób chorych na COVID-19.

W Wielkiej Brytanii zatwierdzono nową terapię do stosowania u osób chorych na COVID-19. Lek Sotrovimab (Xevudy) ma być skuteczny także przeciw wariantowi Omikron. Brytyjski rząd zamówił 100 tys. dawek Sotrovimabu.

Nową terapię przeciwciałami do stosowania u osób chorych na COVID-19 zatwierdzono w czwartek w Wielkiej Brytanii. W badaniach klinicznych zmniejszyła ona ryzyko hospitalizacji i śmierci o 79 proc., a według wstępnych badań, jest skuteczna też przeciw wariantowi Omikron.

Czym jest lek Sotrovimab?

Lek Sotrovimab, występujący też pod nazwą Xevudy, podawany jest dożylnie przez kroplówkę i wiąże się z wirusem, aby powstrzymać go przed wejściem do ludzkich komórek. To druga tego rodzaju terapia, która została dopuszczona przez brytyjski Urząd Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA).

 

ZOBACZ: Kto umiera na COVID-19? Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz podał dane

 

Podobnie jak Ronapreve, osiąga największą skuteczność, jeśli jest podawany we wczesnym etapie infekcji - MHRA zaleca stosowanie obu w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów. Może być podawany osobom powyżej 12. roku życia, które ważą ponad 40 kg, mają łagodne do umiarkowanych objawów COVID-19 i przynajmniej jeden czynnik zwiększający ryzyko poważnego przebiegu choroby.

 

W badaniu klinicznym pojedyncza dawka Sotrovimab zmniejszyła ryzyko hospitalizacji i śmierci u dorosłych z grupy wysokiego ryzyka o 79 proc.

Brytyjski rząd zamówił 100 tys. dawek Sotrovimabu

Firma farmaceutyczna GSK, która wyprodukowała lek, poinformowała, że przeprowadziła kilka wstępnych testów w laboratorium, aby zobaczyć, na ile skuteczna jest terapia w walce z nowym, silnie zmutowanym wariantem Omikron, który obecnie rozprzestrzenia się na całym świecie. Jak wyjaśniono, potrzeba więcej badań, ale naukowcy twierdzą, że lek celuje w część białka kolca wirusa, która nie uległa jeszcze dużym zmianom lub mutacjom, co oznacza, że powinien działać dobrze.

 

ZOBACZ: NFZ: personel niemedyczny otrzyma jednorazowo 5 tys. zł dodatku covidowego

 

- Jest to kolejna terapia, która okazała się skuteczna w ochronie osób najbardziej narażonych na COVID-19, i sygnalizuje to kolejny znaczący krok naprzód w naszej walce z tą wyniszczającą chorobą - oświadczyła szefowa MHRA June Raine.

 

Brytyjski rząd zamówił 100 tys. dawek Sotrovimabu.

nb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie