Ławrow do Blinkena: wojska odpowiedzią na "wzmożoną agresję" sił NATO

Świat
Ławrow do Blinkena: wojska odpowiedzią na "wzmożoną agresję" sił NATO
PAP/EPA/RUSSIAN FOREIGN MINISTRY PRESS SERVICE
- Wojska są na miejscu w odpowiedzi na "wzmożoną agresję" wojsk NATO - powiedział Siergiej Ławrow. W Sztokholmie spotkał się w "cztery oczy" z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

Podczas czwartkowej sesji otwierającej Radę Ministerialną OBWE w Sztokholmie sekretarz stanu USA Antony Blinken mówił o zaniepokojeniu dowodami, że Rosja niedługo dokona inwazji na Ukrainę. Jego rosyjski odpowiednik, minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że Rosja odpowiada na wzmożoną agresję wojsk NATO. Wcześniej obaj politycy rozmawiali w "cztery oczy" w kuluarach.

- Jestem głęboko zaniepokojony dowodami na to, że Rosja dokona niedługo inwazji na Ukrainę. Wzywamy Rosję do wycofania swoich wojsk - powiedział w krótkim wystąpieniu Blinken, który w środę mówił o tym także podczas szczytu ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Rydze.

"Konflikty rozwiązuje się przez politykę"

Sekretarz stanu USA przekonywał w Sztokholmie, że "konflikty rozwiązuje się poprzez politykę". Przypomniał, że Rosja nie wywiązuje się ze swoich międzynarodowych zobowiązań, nie realizuje obietnic ani porozumień, także wobec Ukrainy.

 

Szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde i gospodyni spotkania wyraziła przed rozpoczęciem obrad nadzieję, że rozmowy w cztery oczy Blinkena z Ławrowem pozwolą na "stonowanie słów". "Dialog jest zawsze lepszy niż atak" - podkreśliła.

 

ZOBACZ: Ukraina. We wszystkich obwodach graniczących z Białorusią trwają ćwiczenia

 

Ambicją szwedzkiej dyplomacji jest przyjęcie dokumentu, w którym znajdzie się zapis potępiający naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy przez Rosję. Według mediów z uwagi na opór Rosji może być to trudne.

Ławrow: "wzmożona agresja wojsk NATO"

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w swoim przemówieniu odparł, że "Rosja nie planuje inwazji". - Wojska są na miejscu w odpowiedzi na "wzmożoną agresję" sił NATO - stwierdził. Obecną sytuację nazwał "konfrontacją wojskową przypominającą koszmar".

 

Wezwał Sojusz, aby nie rozszerzał się dalej na wschód. Zapowiedział także, że Moskwa wkrótce przedstawi propozycję nowego paktu bezpieczeństwa europejskiego.

 

ZOBACZ: Stoltenberg: Rosja nie ma prawa weta. O członkostwie w NATO zdecyduje sojusz i Ukraina

 

Szef rosyjskiej dyplomacji skrytykował zachodnie liberalne media, mające - według niego - "malować świat czarno-białym".

 

Komentarze w szwedzkiej prasie wskazują, że sprawa Ukrainy oraz spotkanie Blinkena z Ławrowem zdominowały Radę Ministerialną OBWE w Sztokholmie. W obradach uczestniczy szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau. Jak przekazało szwedzkie MSZ, dwudniowa Rada Ministerialna w Sztokholmie stanowi punkt kulminacyjny prezydencji Szwecji w OBWE w 2021 roku. W 2022 roku przewodnictwo w organizacji sprawować będzie Polska.

 

Przy wschodniej granicy Ukrainy stacjonuje około 100 tys. żołnierzy.

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie