Bułgaria. Dziecko zmarło na wirusowe zapalenie opon mózgowych. 16 innych jest zarażonych

Świat
Bułgaria. Dziecko zmarło na wirusowe zapalenie opon mózgowych. 16 innych jest zarażonych
Wikimedia.org/Marvin 101
Zdjęcie mikroskopowe bakteryjnego zapalenia opon mózgowych

5-letni chłopczyk zmarł w Sofii w wyniku wirusowego zapalenia opon mózgowych. Zarażonych jest szesnaścioro dzieci i dwie osoby z personelu przedszkola, do którego uczęszczało dziecko.

Pierwsze objawy choroby pojawiły się w zeszłym tygodniu. Rodzice dziecka, które miało wysoką gorączkę, zwrócili się do dwóch szpitali, ale nie otrzymali należytej pomocy. Dopiero w ośrodku pomocy doraźnej zauważono objawy zapalenia i wykonano niezbędne badania. Było już jednak za późno i chłopiec zmarł w nocy ze środy na czwartek.

 

ZOBACZ: "Interwencja": przeczuwała najgorsze, ale lekarz nie zareagował. Straciła dziecko

 

W środę przedszkole, do którego uczęszczało dziecko, zamknięto. Zbadano dzieci i personel. Stwierdzono zarażenie łącznie u osiemnastu osób, w tym u dwóch opiekunów. Wszystkim podano antybiotyki. Budynek przedszkola został zdezynfekowany. Kierownictwo stołecznego inspektoratu sanitarnego odmówiło komentarza.

 

Rodzice poskarżyli się na opieszałość personelu medycznego w dwóch szpitalach i na brak profesjonalizmu u kierownictwa przedszkola. Wirusowe zapalenie opon mózgowych jest chorobą bardzo zakaźną. Inspektorat sanitarny zalecił zbadanie personelu i dzieci w innych placówkach w regionie.

grz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie