KE chce koordynacji w związku z kolejną falą COVID-19. Przedstawiono propozycje działań

Świat
KE chce koordynacji w związku z kolejną falą COVID-19. Przedstawiono propozycje działań
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
KE chce koordynacji w związku z kolejną falą COVID-19

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła w środę szereg propozycji skoordynowanych działań w związku z kolejną falą pandemii COVID-19 i pojawieniem się nowego wariantu Omikron.

- W ciągu ostatnich kilku tygodni wielu z nas doświadczyło tego na własnej skórze: Covid-19 ponownie zaraża niektórych naszych bliskich przyjaciół, współpracowników i członków rodziny (...). Szybko rosnące liczby przypadków stanowią coraz większe obciążenie dla naszych szpitali i pracowników służby zdrowia. Na dodatek, pojawienie się prawdopodobnie wysoko zaraźliwego wariantu Omikron wymaga naszej szczególnej czujności. (...) Dziś prezentujemy szeroki wachlarz działań, od zintensyfikowania naszych wysiłków w zakresie szczepień i inwestycji w leki, przez poprawę monitorowania i zapobieganie, po wzmacnianie naszej globalnej solidarności - oświadczyła von der Leyen.

 

ZOBACZ: Omikron. 42 zakażenia w 10 krajach UE. Przebieg "łagodny lub bezobjawowy"

 

Konkretnie KE zaleca, by państwa członkowskie regularnie monitorowały pojawiające się nowe przypadki wariantu Omikron i codziennie dokonywały w sposób skoordynowany przeglądu obowiązujących ograniczeń w podróżowaniu.

Kampania szczepień "przypominających"

- UE i państwa członkowskie powinny być gotowe do wprowadzenia wszelkich niezbędnych kontroli - powiedziała von der Leyen.

 

KE zaapelowała też o prowadzenie kampanii szczepień "przypominających" oraz skierowanych do osób, które jeszcze się nie zaszczepiły.

 

ZOBACZ: Morawiecki: gdyby Polacy się zaszczepili, święta byłyby spokojniejsze

 

Według KE, państwa członkowskie powinny wprowadzić "ukierunkowane i proporcjonalne środki" ostrożności i ograniczeń dotyczących kontaktów społecznych, aby zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa.

 

Ze swojej strony KE zapowiedziała zintensyfikowanie wysiłków na rzecz produkcji, zatwierdzania i wspólnego pozyskiwania leków na COVID-19.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie