Omikron. 42 zakażenia w 10 krajach UE. Przebieg "łagodny lub bezobjawowy"

Świat
Omikron. 42 zakażenia w 10 krajach UE. Przebieg "łagodny lub bezobjawowy"
PAP/EPA/JAGADEESH NV
Omikron po raz pierwszy wykryto w RPA

Szefowa Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) Andrea Ammon powiedziała we wtorek, że jak dotąd potwierdzono 42 zakażenia wariantem Omikron koronawirusa w 10 krajach UE. Przekazała, że potwierdzone infekcje mają przebieg "łagodny lub bezobjawowy".

Ammon poinformowała na wideokonferencji, że władze w UE analizują kolejne sześć "prawdopodobnych" przypadków. Dotychczas zakażenia potwierdzono w Belgi, Włoszech, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Portugalii, Czechach, Danii, Hiszpanii, Austrii i Szwecji.

 

We wtorek do tego grona dołączyła francuska wyspa Reunion na Ocenia Indyjskim. 

Omikron na świecie

Na całym świcie potwierdzono obecnie kilkaset zakażeń. Nowy wariant wykryto w Japonii, Izraelu, Malawi, Hongkongu, RPA, Botswanie i Kanadzie. 

 

Anthony Fauci, doradca medyczny prezydenta USA ocenił, że nowy wariant prawdopodobnie jest już obecny w Stanach Zjednoczonych. 

Holandia. Wirus był wcześniej, niż sądzono 

Holenderski Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) poinformował we wtorek, że wykrył nowy wariant koronawirusa Omikron w próbkach pobranych 19 i 23 listopada. Oznacza to, że szczep ten pojawił się w kraju ponad tydzień wcześniej, niż dotąd sądzono.

 

W weekend wykryto Omikron u 13 pasażerów lotu linii KLM z Republiki Południowej Afryki do Holandii. W poniedziałek obecność tego wariantu potwierdzono u czternastego pasażera.

 

ZOBACZ: Holandia. Małżeństwo z koronawirusem aresztowane. Próbowało uciec z kraju

 

Okazuje się jednak, że nowy szczep znajdował się już w próbkach pobranych przeszło tydzień temu w Utrechcie w środkowej części kraju. Na razie nie wiadomo, czy zakażone osoby przyleciały do kraju z południowej Afryki.

 

- RIVM monitoruje sytuację m.in. poprzez badanie próbek pobranych wcześniej - podał rzecznik instytucji. W przyszły wtorek Instytut ma przedstawić szczegółowe informacje na temat Omikronu.

Co ze szczepieniami? 

- Nie wiadomo jeszcze, czy producenci szczepionek przeciw Covid-19 będą musieli dostosować swoje preparaty w związku z pojawieniem się wariantu Omikron, ale Europejska Agencja Leków (EMA) przygotowywała się na taką ewentualność - powiedziała szefowa EMA Emer Cooke we wtorek w Parlamencie Europejskim. - Nawet jeśli nowy wariant stanie się bardziej rozpowszechniony, szczepionki, które mamy, będą nadal zapewniać ochronę – zaznaczyła.

 

Przekazała też, że EMA jest w stanie zatwierdzić szczepionki przeciw Covid-19 dostosowane do nowego wariantu w ciągu trzech-czterech miesięcy.

laf / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie