Omikron dotarł do Japonii. Zakażony pasażer przyleciał z Namibii

Świat
Omikron dotarł do Japonii. Zakażony pasażer przyleciał z Namibii
wikimedia/Marek Ślusarczyk (Tupungato)
Lotnisko Narita w pobliżu Tokio

W Japonii potwierdzono pierwsze zakażenie nowym wariantem koronawirusa Omikron, który wywołuje poważne obawy na świecie – podała we wtorek agencja prasowa Kyodo, powołując się na anonimowe źródło w japońskim rządzie.

Zakażony to mężczyzna po 30. roku życia, który przybył w niedzielę z Namibii. Infekcję koronawirusem wykryto u niego na lotnisku Narita w pobliżu Tokio, a w Narodowym Instytucie Chorób Zakaźnych sprawdzano wariant, jakim mężczyzna jest zakażony – twierdzi źródło Kyodo.

 

ZOBACZ: Szef Moderny: istniejące szczepionki mogą być o wiele mniej skuteczne przeciw Omikronowi

 

O wykryciu infekcji koronawirusem u pasażera z Namibii informował w poniedziałek japoński minister zdrowia Shigeyuki Goto.

 

Zaznaczył wówczas, że potrzeba dalszych badań, by określić wariant wirusa.

Wstrzymanie lotów z Afryki Południowej

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) globalne zagrożenie związane z Omikronem jest "bardzo wysokie". Pojawiają się obawy, że może być bardziej zaraźliwy niż wcześniejsze szczepy, a dostępne szczepionki mogą być przeciwko niemu znacznie mniej skuteczne.

 

ZOBACZ: Japonia zamyka granice w związku z wariantem Omikron

 

W związku z tymi obawami wiele krajów zaostrzyło restrykcje dotyczące przyjazdów, szczególnie z krajów Afryki Południowej.

 

Władze Japonii ponownie wstrzymały we wtorek możliwość wjazdu dla większości cudzoziemców, a mieszkańcy Japonii powracający z obszarów wysokiego ryzyka muszą przechodzić 10-dniową kwarantannę w wyznaczonych ośrodkach. Premier Japonii Fumio Kishida zapowiedział działania, by uniknąć – jak to określił – "najgorszego scenariusza".

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie