Japonia. Rząd przygotowuje się na szóstą falę koronawirusa

Świat
Japonia. Rząd przygotowuje się na szóstą falę koronawirusa
PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA
Japoński rząd przygotowuje się do szóstej fali epidemii

Rząd Japonii zdecydował w piątek o wzmocnieniu służby zdrowia na wypadek kolejnej, szóstej fali pandemii koronawirusa. W planach są dawki przypominające szczepionek, zwiększenie liczby miejsc w szpitalach i zakup doustnego leku na COVID-19 - podały lokalne media.

Jeśli przygotujemy służbę zdrowia na "najgorszy możliwy scenariusz" i wzmocnimy wczesne leczenie, będziemy mogli utrzymać działalność gospodarczą i społeczną nawet, jeśli wirus będzie się szerzył - powiedział premier Fumio Kishida na spotkaniu rządowego zespołu ds. walki z pandemią.

 

Kluczowym elementem odpowiedzi na potencjalny wzrost liczby zakażeń w okresie zimowym ma być molnupirawir (molnupiravir), opracowany przez firmę Merck doustny lek zapobiegający replikacji koronawirusa w organizmie. Rząd w Tokio uzgodnił już z tym koncernem zakup dawek potrzebnych dla 1,6 mln pacjentów - przekazała agencja Kyodo.

Od grudnia dawki przypominające

Zgodnie z planem liczba miejsc dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach ma się w tym miesiącu zwiększyć do 37 tys., a więc o 30 proc. w porównaniu z sytuacją z tego lata, gdy Japonia znajdowała się w szczycie poprzedniej, piątej fali pandemii - poinformowała publiczna stacja NHK.

 

Od grudnia dawki przypominające szczepionek przeciw COVID-19 będą podawane osobom, które przyjęły drugą dawkę osiem miesięcy wcześniej. W marcu przyszłego roku trzecie dawki mają stać się dostępne dla osób szczepiących się w zakładach pracy.

 

ZOBACZ: Japonia. NHK: władze pozwolą na prewencyjne użycie "koktajlu przeciwciał" przeciw COVID-19

 

Według Kyodo analizowany jest również scenariusz, w którym w Japonii szerzy się wariant koronawirusa trzykrotnie bardziej zaraźliwy niż ten, z którym kraj boryka się obecnie. W takim wypadku rząd centralny wezwałby obszary w małym stopniu dotknięte infekcjami, aby wysłały personel medyczny do stref z dużą liczbą zakażeń.

 

W szczytowym okresie poprzedniej fali pandemii w Japonii wykrywano codziennie ponad 20 tys. nowych zakażeń. Od tamtej pory bilanse znacznie spadły i od ponad miesiąca w kraju notowanych jest każdej doby po kilkaset zakażeń.

ac/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie