Inflacja w Polsce. Rząd przyjął projekt: zwolnienie z akcyzy, obniżki VAT, dodatek osłonowy

Polska
Inflacja w Polsce. Rząd przyjął projekt: zwolnienie z akcyzy, obniżki VAT, dodatek osłonowy
Polast News
Premier spotka się z dziennikarzami we wtorek

- Obniżamy VAT na gaz ziemny z 23 do 8 proc. To duży koszt dla budżetu, ale ważny zysk dla gospodarstw domowych - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Podobny ruch dotyczy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Obniżeniu ulega także akcyza na paliwo i prąd.

Jak poinformował premier, akcyza spadnie do minimalnego poziomu dopuszczonego w UE, a handel detaliczny paliwami zostanie dodatkowo zwolniony z podatku handlowego. - Wszystkie te działania razem będą prowadziły do obniżenia cen paliwa o 20-25 groszy, a optymiści mówią o 30 groszach - powiedział premier.

Premier: inflacja jest importowana

Zapowiedział też dodatek osłonowy "od 400 do 1100 złotych, w zależności od liczebności rodziny". Premier poinformował, że dodatek osłonowy trafi do blisko 1,5 mln kolejnych gospodarstw domowych, łącznie będzie to już blisko 7 mln gospodarstw domowych.

 

- Inflacja zagraża dziś całemu światu. Wczorajsze dane pokazały, jak jest wysoka w Niemczech, które słyną z niskiej inflacji - powiedział premier, dodając, że sięga ona 6 proc.

 

- Cieszę się, że po ogłoszonym pakiecie z zeszłego tygodnia wielu analityków, wielu ekonomistów wskazuje na to, że nie tylko ten pakiet jest pakietem wspierającym budżety domowe, ale jednocześnie jest antyinflacyjny w takim rozumieniu, że obniża presję inflacyjną o 1 do 1,5 proc., jak przekazali mi chociażby eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Oznacza to, że te narzędzia, które wybraliśmy, są skuteczne - powiedział Morawiecki.

 

Szef rządu mówił, że za czasów rządów premiera Donalda Tuska, "gdy inflacja również była wysoka, przekraczała 5 proc., premier Tusk powiedział, że gdyby miał dwa guziki: jeden, po naciśnięciu którego inflacja by rosła, i drugi, po naciśnięciu którego inflacja by malała, to wybrałby oczywiście ten drugi, ale rząd nie może nic zrobić w związku z inflacją".

 

ZOBACZ: Minister finansów Tadeusz Kościński gościem "Graffiti"

 

- Zdajemy sobie sprawę, że inflacja w Polsce jest zaimportowana. Przyszła do nas z Gazpromu, z Rosji, z podwyższonych cen do uprawnień emisji CO2, z podniesionych cen surowców na całym świecie i przyszła do nas na skutek tego, że uratowaliśmy miejsca pracy - powiedział premier, dodając, że dziś bezrobocie w Polsce jest wśród najniższych w UE i w historii III RP.

Kluczowy dobór narzędzi

- Ta presja na skutek wpompowania w gospodarkę 200 mln zł narasta. My jednak chcemy coś zrobić. Kluczem jest tak dobrać narzędzia, żeby one z jednej strony hamowały inflację, z drugiej - żeby nie hamowały rozwoju gospodarczego, a wreszcie - żeby były pomocne - powiedział premier. Dodał, że "polityka gospodarcza nie może trzymać się dogmatów, ona musi trzymać się rzeczywistości".

 

 

Morawiecki podziękował Krzysztofowi Tchórzewskiemu i współpracownikom za propozycję, by w pierwszym kwartale "obniżyć VAT na ciepło z 23 na 8 proc.". - Poszerzamy też dziś grupę odbiorców dodatku osłonowego - zaznaczył premier, podkreślając, że będzie dalej działać elastycznie, jeśli "inflacja nie wykaże trendu spadkowego".

 

Według słów premiera, dodatek osłonowy ma trafić do 7 mln Polaków. - Chcemy też powiedzieć jasno: obniżki cen energii, gazu, paliw czy ciepła sieciowego, muszą trafiać do kieszeni Polaków. One nie mogą służyć przedsiębiorcom do podnoszenia cen - powiedział premier. Podkreślił, że dlatego zdecydowano się na poinformowanie Polaków o obniżkach. Zapowiedział też kontrole "odpowiednich instytucji rynkowych" oraz urzędów antymonopolowych.

 

- Wedle mojej wiedzy jest to jeden z najbardziej szczodrych pakietów antyinflacyjnych w Europie - dodał Morawiecki.

GUS: inflacja w Polsce wyniosła 7,7 proc.

Inflacja w listopadzie wzrosła do 7,7 proc. z 6,8 proc. w październiku - ogłosił GUS w tzw. szacunku flash. O tyle koszyk towarów i usług podawany przez GUS był droższy niż rok wcześniej. Tak wysokiej inflacji nie odnotowano w Polsce od końca 2000 r. gdy wynosiła 8,5 proc.

ZOBACZ: Inflacja najwyższa od 2000 r. Nowe dane Głównego Urzędu Statystycznego

 

Według prognoz z ankiety Interii w grudniu 2021 r. inflacja może dojść nawet do 8 proc. W 2022 r. zacznie spadać, ale wciąż jednak będzie zdecydowanie wyżej niż dopuszczalne odchylenie od celu inflacyjnego RPP (3,5 proc.).

Pakiet antyinflacyjny

W minionym tygodniu premier Mateusz Morawiecki ogłosił tzw. pakiet inflacyjny. Jego częścią jest projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, który zakłada m.in. czasową obniżkę akcyzy na paliwa silnikowe - oraz wprowadzenie zwolnienia od akcyzy dla sprzedaży energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe i obniżenie stawki akcyzy na energię elektryczną.

 

Zgodnie z zapowiedziami na pięć miesięcy (20 grudnia 2021-20 maja 2022 r.) wysokość akcyzy na paliwa ma zostać obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE.

pdb / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie