1,5 tys. Irakijczyków ewakuowanych z Białorusi. Mińsk zapowiada kolejne loty

Świat
1,5 tys. Irakijczyków ewakuowanych z Białorusi. Mińsk zapowiada kolejne loty
PAP/EPA/RAMIL NASIBULIN / BELTA / HANDOUT
Mińsk informuje o kolejnych lotach z migrantami wracającymi do Iraku

Z Białorusi ewakuowano dotąd 1458 Irakijczyków - poinformowały w sobotę białoruskie media, powołując się na irackie ministerstwo transportu. Lotnisko w Mińsku zapowiada kolejne loty repatriacyjne liniami Iraqi Airways; mają się odbyć w sobotę wieczorem, w poniedziałek i wtorek.

Czwarty samolot Iraqi Airways wyleciał z Mińska w nocy z piątku na sobotę.

 

Pasażerowie to w większości iraccy Kurdowie, którzy przybyli na Białoruś jako „turyści” w nadziei na przedostanie się przez „zieloną granicę” do Polski, Litwy, Łotwy, a następnie na zachód Europy.

 

ZOBACZ: Żołnierz ranny na granicy. Wiceszef MSZ: zmienił się sposób działania władz białoruskich

 

Zachód oskarża Białoruś o sztuczne tworzenie kryzysu migracyjnego w odwecie za sankcje nałożone na Mińsk. Władze Białorusi odrzucają te oskarżenia.

Łukaszenka: 5 tys. migrantów na Białorusi

W piątek Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że na Białorusi przebywa obecnie ok. 5 tys. migrantów (w rzeczywistości ta liczba może być większa), w tym 2 tys. w nadzorowanym przez białoruskie władze ośrodku utworzonym w centrum logistycznym w Bruzgach przy granicy z Polską.

 

Łukaszenka powiedział też podczas pobytu w Bruzgach, że Białorusini nie będą zmuszać migrantów do opuszczenia kraju, a tych, którzy zechcą „pójść na Zachód”, nie będą zatrzymywać

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie