Żaryn: 400 migrantów odleciało w piątek z Mińska do Iraku

Świat
Żaryn: 400 migrantów odleciało w piątek z Mińska do Iraku
PAP/EPA/RAMIL NASIBULIN / BELTA / HANDOUT HANDOUT
Migranci na lotnisku w Mińsku

400 migrantów odleciało w piątek z Mińska do Iraku. Wracają głównie Kurdowie – poinformował w sobotę rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że już ponad 1500 osób wróciło z Białorusi do Iraku i Syrii oraz że planowane są kolejne loty.

W ocenie Żaryna "operacja białoruska przeciwko Polsce trwa i będzie kontynuowana. Jej cele wpisują się w strategiczne oddziaływanie Rosji przeciwko NATO".

 

"Wracają głównie Kurdowie, zostaje jeszcze Jemen i reszta ludzi sprowadzona via Moskwa" - zaznaczył.

 

W piątek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych powiedział, że na Białorusi pozostaje kilkanaście tysięcy cudzoziemców ściągniętych przez władze w Mińsku w ostatnich miesiącach.

Stan wyjątkowy na granicy

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 37 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 8 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

 

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią do końca listopada obowiązuje stan wyjątkowy. Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.

zdr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie