Boris Johnson: Polska jest naszym najważniejszym europejskim sojusznikiem w NATO

Świat
Boris Johnson: Polska jest naszym najważniejszym europejskim sojusznikiem w NATO
PAP/EPA/JOHN MACDOUGALL
Trwają rozmowy premierów

Szef rządu Wielkiej Brytanii Boris Johnson podczas spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim powiedział, że Polska jest najważniejszym europejskim sojusznikiem Wielkiej Brytanii w NATO. Premierzy spotkali się w Londynie, a głównym tematem rozmów jest sytuacja na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej. Premierzy poruszą także kwestie związane z cenami energii.

Na otwartym dla mediów wstępie spotkania na Downing Street Johnson mówił o polsko-brytyjskich relacjach. - Myślę, że Polska w naszym sposobie myślenia jest naszym najbliższym europejskim sojusznikiem w NATO w zakresie budowania obrony, relacji długoterminowego bezpieczeństwa i oczywiście w wielu innych obszarach - powiedział Johnson.

 

Morawiecki podziękował Johnsonowi za te słowa, podkreślił, że sytuacja migracyjna w Polsce jest bardzo intensywna i jest to problem dla całej Europy.

 

- Widzimy, że w tym nowym porządku świata pojawiają się niekoniecznie dobrzy gracze na naszych granicach i to jest istotne wyzwanie dla wspólnoty transatlantyckiej. Musimy być solidarni - podkreślił szef polskiego rządu.

"Będziemy kontynuować naszą bliską współpracę"

Po spotkaniu z brytyjskim premierem Morawiecki podkreślił, że "Wielka Brytania jest bardzo dobrym sojusznikiem i przyjacielem Polski". 

 

- Obiecaliśmy sobie wypracowywać praktycznie identycznie stanowiska, zarówno w odniesieniu do kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, ale także do kryzysu energetycznego, kryzysu wokół Ukrainy, (kryzysu) związanego z Mołdawią, na Bałkanach Zachodnich - powiedział premier Morawiecki. 

 

ZOBACZ: Żołnierz ranny na granicy. Wiceszef MSZ: zmienił się sposób działania władz białoruskich

 

Dodał, że wszystkie te kwestie omówili dogłębnie.

 

- Cieszę się, że premier Johnson i Wielka Brytania jest z nami właściwie na tej samej długości fali, co do analiz dotyczących przyczyny, genezy tych wszystkich sporów i kryzysów, które są wokół nas, ale także środków w ich załatwieniu, jakie środki mogą prowadzić do złagodzenia i deeskalacji kryzysu - przecież to wszystko nam właśnie przyświeca - powiedział premier.

 

- Wielka Brytania jest bardzo dobrym sojusznikiem, przyjacielem Polski. Cieszę się z tego i na pewno będziemy kontynuować naszą bliską współpracę - zapewnił Morawiecki

"Wielka Brytania solidaryzuje się z Polską"

Rzecznik rządu Piotr Müller podkreślał przed wylotem, że działania hybrydowe, prowadzone przez reżim Alaksandra Łukaszenki, spotykają się ze stanowczą reakcją światowych liderów. "Wielka Brytania solidaryzuje się z naszym krajem, jako członek NATO i wieloletni przyjaciel Polski" - oświadczył Müller.

 

ZOBACZ: Premier: Europie grozi wiele kryzysów; naszym priorytetem musi być jedność

 

Przypomniał, że w połowie listopada Johnson, odnosząc się do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej, stwierdził: "W sprawie Białorusi i Rosji okazujemy solidarność naszym przyjaciołom w Polsce. Zachęcamy wszystkich do pracy na rzecz pokoju i stabilności w całym regionie Europy".

 

Rzecznik polskiego rządu zwrócił też uwagę, że rząd premiera Johnsona zapewni wsparcie Polsce "w imię solidarności członków Sojuszu Północnoatlantyckiego i wieloletniej przyjaźni obu państw".

 

Müller zapowiedział ponadto, że oprócz tematu wschodniej granicy UE, szefowie obu rządów poruszą także kwestie związane z cenami energii.

Spotkania z europejskimi liderami

Piątkowa wizyta premiera Morawieckiego w Londynie wpisuje się w zapoczątkowaną w niedzielę serię spotkań z europejskimi liderami. Od niedzieli szef polskiego rządu odwiedził osiem krajów i podczas spotkań z europejskimi liderami rozmawiał o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej.

 

W czwartek szef polskiego rządu był w Berlinie, gdzie spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz z Olafem Scholzem, który jest kandydatem na nowego kanclerza tego kraju. W środę Morawiecki w Paryżu rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Udał się też do Lublany na spotkanie z szefem słoweńskiego rządu Janeszem Janszą.

 

ZOBACZ: Brytyjski premier Boris Johnson złożył wieniec pod pomnikiem polskich lotników w Londynie

 

W poprzednich dniach polski premier spotkał się z przywódcami: Litwy, Łotwy, Estonii, a także premierami państw Grupy Wyszehradzkiej (w jej skład poza Polską wchodzą Węgry, Czechy i Słowacja) oraz z premierem Chorwacji.

 

Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy na wiosnę gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

 

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. - w październiku, prawie 7,7 tys. - wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

 

 

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek rządu. Następnie Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni - do 2 grudnia.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie