Tarcza antyinflacyjna. Blokada etatów w administracji. "Każdej złotówce będziemy się przyglądać"

Polska
Tarcza antyinflacyjna. Blokada etatów w administracji. "Każdej złotówce będziemy się przyglądać"
PAP/Leszek Szymański
- Musimy sami zacisnąć pasa, a nie zwykli Polacy - mówił premier

Premier Mateusz Morawiecki i minister aktywów państwowych Jacek Sasin przedstawili szczegóły tarczy antyinflacyjnej. Oprócz obniżki akcyzy na paliwo i energię elektryczną oraz niższego VAT na na gaz ziemny premier zapowiedział wprowadzenie oszczędności w administracji publicznej. - Musimy sami zaciskać pasa, a nie zwykli Polacy - mówił.

- Nie chcemy oszczędzać kosztem obywateli (...) Doprowadzimy do zaoszczędzenia części środków poprzez oszczędności w administracji publicznej, zwiększenie efektywności wydatkach publicznych - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak tłumaczył takie działanie jest "ważne dla postrzegania wiarygodności państwa polskiego przez rynki kapitałowe". 

- Każdej złotówce będziemy się przyglądać nie dwa razy, a trzy razy. Nie będziemy tworzyć nowych funduszy celowych. Blokujemy tworzenie nowych etatów w administracji. Jeśli ktoś ma z czegoś zrezygnować, to w pierwszej kolejności musimy sami zacisnąć pasa, a nie zwykli Polacy. Polacy mają odczuć tą przyjazną rękę państwa i zrobimy wszystko, żeby tak było - zapowiedział szef rządu. 

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki: wprowadzamy dodatek osłonowy o wartości od 400 do ponad 1000 zł

 

Premier zapowiedział, że wszystkie działania inflacyjne rządu to koszt 10 mld złotych. 

dsk/ml/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie