Mateusz Morawiecki: wprowadzamy dodatek osłonowy o wartości od 400 do ponad 1000 zł

Biznes
Mateusz Morawiecki: wprowadzamy dodatek osłonowy o wartości od 400 do ponad 1000 zł
pixabay/zdj. ilustracyjne
Dodatek ma być wypłacany w dwóch ratach w 2022 r.

Wprowadzamy specjalny dodatek osłonowy wartości od 400 do nawet ponad 1000 zł, który będzie wypłacany w dwóch ratach w 2022 r. - poinformowała w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że z dodatku skorzysta ponad 5 mln gospodarstw domowych.

Jak mówił podczas czwartkowej konferencji szef rządu, dodatek osłonowy, kompensacyjny, będzie wprowadzony celem bezpośredniego wsparcia rodzin. - To jest taki rządowy dodatek wyrównawczy - wskazał premier. Dodał, że ma to związek m.in. ze wzrostem cen żywności.

 

ZOBACZ: Ceny producentów podbijają inflację. Takich wskaźników nie było od lat

 

Jak przekazał, rząd zastanawiał się nad obniżką VAT do zera na artykuły żywnościowe. - KE ma inne zasady. Nie zgadza się na tego typu działania. Gdyby była zgoda po stronie KE, jest nasze zobowiązanie, zaproszenie na całe I półrocze przyszłego roku zerowej stawki VAT na artykuły żywnościowe. Ale takiej zgody póki co nie ma - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

 

Wyjaśnił, że w związku z tym zostanie wprowadzony "możliwy do zastosowania mechanizm o charakterze dodatku osłonowego, kompensacyjnego, który uwzględnia jak gdyby tę obniżkę podatku VAT, gdyby ona była do zera na artykuły żywnościowe". - Wprowadzamy go poprzez dopłaty dla osób według kryteriów dochodowych, które są ściśle określone - wskazał premier.

"Zamortyzować koszty inflacji"

Wyjaśnił, że ten specjalny dodatek "będzie o wartości od 400 do nawet ponad 1000 zł w zależności od gospodarstwa domowego" - inny dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, a inny dla pięcio- czy sześcioosobowego.

Jak informuje Kancelaria Premiera z dodatku będą mogły skorzystać osoby, które samotnie prowadza gospodarstwo domowe, jeśli ich dochód nie przekracza 2100 zł miesięcznie. W większych gospodarstwach domowych maksymalny dochód wynosi 1500 zł/osobę miesięcznie. 

 

ZOBACZ: Inflacja w Polsce. "Najwyższy poziom od maja 2001 r."

 

Dodatek ma być wypłacany w dwóch ratach w 2022 r.

 

Jak powiedział Morawiecki, z tego dodatku skorzysta ponad 5 mln gospodarstw domowych. - Znaczna część gospodarstw domowych będzie mogła przynajmniej częściowo zamortyzować koszty inflacji, którą zaimportowaliśmy niestety z jednej strony przez wysokie ceny gazu z Rosji, z drugiej strony przez wysokie ceny energii i politykę klimatyczną UE - stwierdził.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie