Straż Graniczna: agresywna grupa ok. 100 cudzoziemców w ośrodku w Wędrzynie

Polska
Straż Graniczna: agresywna grupa ok. 100 cudzoziemców w ośrodku w Wędrzynie
Polsat News
do ośrodka została wezwana dodatkowo policja oraz dodatkowe oddziały straży granicznej

Grupa około 100 migrantów domaga się wypuszczenia ze strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców w Wędrzynie (woj. lubuskie). Migranci zaczęli skandować hasła i szarpać za ogrodzenie. - Sytuacja jest napięta, ale pod kontrolą - powiedziała rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału SG Joanna Konieczniak.

Jak przekazała rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału SG Joanna Konieczniak, grupa najbardziej agresywnych migrantów wyszła w czwartek po południu z budynku ośrodka, zaczęli skandować hasła, domagając się wolności i szarpać za ogrodzenie. Na miejsce skierowano dodatkowe siły SG oraz funkcjonariuszy policji.

 

ZOBACZ: Granica. Służby białoruskie puszczały hymn Polski w czasie forsowania przejścia przez migrantów

 

- Sytuacja jest napięta, ale pod kontrolą. Trwają rozmowy mające na celu uspokoić zdenerwowanych cudzoziemców, ale biorąc pod uwagę ich temperament, nie jest to łatwe. Ośrodek jest dobrze zabezpieczony i ma kilka ogrodzeń. Nie doszło do sforsowania żadnego z nich - powiedziała Konieczniak.

W ośrodku przebywa ok. 600 obcokrajowców

W strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców na terenie poligonu wojskowego w Wędrzynie (woj. lubuskie) przebywa około 600 obcokrajowców. Najwięcej jest obywateli Iraku i Afganistanu.

 

Ośrodek ma charakter tymczasowy i został utworzony na początku września br. po tym, jak nabrała na sile fala nielegalnej migracji na granicy z Białorusią.

 

ZOBACZ: Kryzys na granicy. Swiatłana Cichanouska: migranci są zakładnikami reżimu białoruskiego

 

Do Wędrzyna trafiają tylko mężczyźni. Podobnie jak w przypadku innych tego typu ośrodków, odbywa się to na mocy postanowienia sądu. Z uwagi na strzeżony charakter ośrodka zgodnie z obowiązującymi przepisami w oknach budynkach zostały zainstalowane kraty. Cudzoziemcy mają także wyznaczone obszerne place, gdzie mogą spędzać aktywnie czas na wolnym powietrzu.

 

SG podaje, że mimo zapewnienia cudzoziemcom jak najlepszych warunków bytowych, co jakiś czas okazują oni swoje niezadowolenie z powodu przebywania w strzeżonym ośrodku, m.in. wszczynają awantury i dewastują sprzęty.

 

Jako pierwszy o czwartkowych wydarzeniach w ośrodku w Wędrzynie poinformował portal wPolityce.pl.

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie