Ceny producentów podbijają inflację. Takich wskaźników nie było od lat

Biznes
Ceny producentów podbijają inflację. Takich wskaźników nie było od lat
pixabay/zdj. ilustracyjne
Wzrost cen produktów jest najwyższy od 24 lat.

Październikowe dane dotyczące produkcji przemysłowej w okazały się lepsze od prognoz ekonomistów. Negatywnym zaskoczeniem jest z kolei wzrost cen producentów, który jest najwyższy od 24 lat. Produkcja przemysłowa w październiku rdr wzrosła o 7,8 proc., a ceny produkcji o 11,8 proc - wynika z danych opublikowanych przez GUS.

Produkcja przemysłowa w październiku 2021 r. wzrosła o 7,8 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 2,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

 

ZOBACZ: Inflacja w Polsce. "Najwyższy poziom od maja 2001 r."

 

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w październiku rok do roku o 5,2 proc., a miesiąc do miesiąca spadku o 0,6 proc.

 

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo w październiku wzrosła rdr o 9,8 proc., a mdm wzrosła o 2,0 proc.

Najwyższa od 20 lat inflacja PPI

Ceny produkcji przemysłowej w październiku 2021 r. wzrosły rdr o 11,8 proc., w ujęciu miesięcznym wzrosły o 1,8 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

 

ZOBACZ: Wiceszef MF Piotr Patkowski: w ciągu tygodnia rząd przedstawi konkrety pakietu antyinflacyjnego

 

Ekonomiści prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym w październiku wzrosły o 10,8 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 1,1 proc.

W ocenie ekonomistów ogłoszonej przed komunikatem GUS, najwyższa od 20 lat inflacja PPI miała jeszcze wzrosnąć, osiągając 10,8 proc. rdr.

Ocena koniunktury

W listopadzie w większości obszarów wskaźniki koniunktury na poziomie niższym niż w październiku - podał Główny Urząd Statystyczny.

 

Najlepiej i jednocześnie korzystnie koniunkturę oceniają jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz informacja i komunikacja, natomiast najbardziej pesymistycznie - podmioty z sekcji zakwaterowanie i gastronomia.

 

PRZETWÓRSTWO PRZEMYSŁOWE

 

W listopadzie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 10,5 - niższym od notowanego w październiku (minus 6,3).

BUDOWNICTWO

 

W listopadzie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 11,9 - niższym od notowanego w październiku (minus 9,4).

 

HANDEL HURTOWY

 

W listopadzie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 0,1 - niższym niż przed miesiącem (plus 2,6).

 

HANDEL DETALICZNY

 

W listopadzie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 3,4 - niższym niż w październiku (minus 1,2).

 

TRANSPORT I GOSPODARKA MAGAZYNOWA

 

W listopadzie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 2,2 - zbliżonym do notowanego w ubiegłym miesiącu (plus 2,7).

 

ZAKWATEROWANIE I GASTRONOMIA

 

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się w listopadzie na poziomie minus 17,0 wobec minus 12,3 przed miesiącem. Podmioty prowadzące działalność w zakresie zakwaterowania formułują bardziej niekorzystne oceny koniunktury (minus 20,8) niż jednostki gastronomiczne (minus 14,3).

 

INFORMACJA I KOMUNIKACJA

 

W listopadzie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 13,9 - niższym niż przed miesiącem (plus 16,8).

FINANSE I UBEZPIECZENIA

 

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się w listopadzie na poziomie plus 15,1 - wyższym od notowanego w październiku (plus 13,3).

rsr / Interia Biznes / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie