Rada Medyczna zaleca ograniczenia w niektórych powiatach w związku z sytuacją pandemiczną

Polska
Rada Medyczna zaleca ograniczenia w niektórych powiatach w związku z sytuacją pandemiczną
PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND
Obostrzenia miałyby obowiązywać tylko w niektórych powiatach

Rada Medyczna zaleciła w ostatnim stanowisku m.in. ograniczenie do niezbędnego minimum imprez masowych, działalności handlowej i artystycznej, zwłaszcza w powiatach, gdzie liczba hospitalizacji przekracza 9 na 100 tys. mieszkańców.

Rada rekomenduje jak najszersze szczepienie osób do tej pory niezaszczepionych oraz przyjęcie trzeciej dawki przez osoby uprawnione.

 

Rada zaleca też przestrzeganie zasad sanitarnych – dystansu, dezynfekcji i noszenia maseczek w miejscach wyznaczonych przepisami.

 

Eksperci Rady zalecili ponadto egzekwowanie przez odpowiednie służby wprowadzonych ograniczeń i przepisów, w tym niewpuszczanie i nieobsługiwanie osób świadomie je łamiących.

Ochrona m.in. osób niezaszczepionych 

Stanowisko wydano 22 listopada. Zalecenia – jak w nim wskazano - mają na celu ochronę życia osób niezaszczepionych i zdrowia pozostałych oraz uniknięcie paraliżu gospodarki i życia społecznego.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Od 1 grudnia możliwe nowe obostrzenia

 

Rada Medyczna jest organem pomocniczym premiera Mateusza Morawieckiego. Jej przewodniczącym jest główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. dr hab. n. med. Andrzej Horban. W skład wchodzi również piętnastu ekspertów medycznych głównie z dziedzin epidemiologii, wirusologii, zdrowia publicznego. Analizuje i ocenia bieżącą sytuację w kraju, proponuje działania i opiniuje niektóre akty prawne.

Rekord zakażeń 

24 listopada padł rekord liczby zakażonych koronawirusem podczas IV fali. Mamy 28 380 nowych, potwierdzonych przypadków koronawirusa, zmarło 460 osób.

 

- Wzrosty tydzień do tygodnia wyhamowały. Z naszych obserwacji wynika, że dochodzimy do szczytu czwartej fali - powiedział Interii Waldemar Kraska. Jak wskazał wiceminister, ubiegłej doby wykonano rekordową liczbę testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 - 107 tys.

 

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie