Prezydenci Polski i Ukrainy rozmawiali o bezpieczeństwie w regionie

Polska
Prezydenci Polski i Ukrainy rozmawiali o bezpieczeństwie w regionie
president.pl
Prezydenci rozmawiali o bezpieczeństwie Polski i Ukrainy

Prezydent Andrzej Duda odbył w środę godzinną rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - podała Kancelaria Prezydenta. Tematem rozmowy były kwestie bezpieczeństwa na granicach obu państw i w regionie.

Jak przekazał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, obaj przywódcy zapowiedzieli dalsze konsultacje. Podkreślił, że Polska i Ukraina wspierają się w obecnym kryzysie.

 

ZOBACZ: Sekretarz generalny NATO spotka się w czwartek z prezydentem Andrzejem Dudą

 

Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys od czasu, gdy wiosną gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

 

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy, który potrwa do 2 grudnia. Na mocy specustawy do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią ma stanąć stalowy płot - zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie