Niemcy. Rekordowy wzrost zakażeń COVID-19. Kraje związkowe zaostrzają ograniczenia

Świat
Niemcy. Rekordowy wzrost zakażeń COVID-19. Kraje związkowe zaostrzają ograniczenia
Reuters
Siedmiodniowa zachorowalność znów osiągnęła rekordowy poziom.

Kolejny rekordowy przyrost zakażeń koronawirusem odnotowano w Niemczech w poniedziałek - w ciągu ostatniej doby wykryto ponad 30,6 tys. infekcji. W niektórych krajach związkowych, takich jak Saksonia i Szlezwik-Holsztyn, zaczynają obowiązywać zaostrzone ograniczenia antycovidowe.

Ogólnokrajowa siedmiodniowa zachorowalność (liczba nowych infekcji na 100 tys. mieszkańców w siedmiodniowym okresie) znów osiągnęła rekordowy poziom i wynosi w poniedziałek 386,5. Dzień wcześniej wskaźnik ten wyniósł 372,7, tydzień temu 303, a przed miesiącem - 95,1.

 

ZOBACZ: Niemcy. Dramatyczna sytuacja w Bawarii. Od wtorku wprowadzą nowe obostrzenia

 

Urzędy zdrowia w Niemczech w ciągu ostatniej doby zgłosiły 30 643 nowe zakażenia koronawirusem. Tydzień temu odnotowano ich 23 607.

 

WIDEO: Rekordowy wzrost zakażeń COVID-19 w Niemczech

 

Stwierdzono też 62 zgony związane z Covid-19 (tydzień temu były to 43 zgony); liczba osób, które zmarły z powodu lub w związku z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 wzrosła tym samym do 99 124.

Powrót obostrzeń w krajach związkowych

W niektórych krajach związkowych od poniedziałku obowiązują zaostrzone środki związane z epidemią koronawirusa. Z powodu wysokich wskaźników infekcji Saksonia na wschodzie Niemiec zamyka obiekty rekreacyjne, bary i kluby, odwołano bożonarodzeniowe jarmarki.

 

ZOBACZ: Potrojenie liczby zgonów i rekord zakażeń. Austria przywraca lockdown

 

W Szlezwiku-Holsztynie na północnym wschodzie Niemiec w życie wchodzi od poniedziałku tzw. zasada 2G (wstęp tylko dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców) w pomieszczeniach zamkniętych obiektów rekreacyjnych i restauracji.

 

W związku z przekroczeniem wskaźnika siedmiodniowej zachorowalności na poziomie 1000, w szczególnie dotkniętych epidemią powiatach Badenii-Wirtembergii na południowym zachodzie kraju obowiązuje godzina policyjna dla niezaszczepionych. Według urzędu powiatu Schwarzwald-Baar mogą one opuszczać swoje domy między godziną 21.00 a 5.00 rano tylko z ważnych powodów, czyli na przykład z powodu działalności zawodowej lub opieki nad zwierzętami. To samo dotyczy powiatu Biberach - informuje telewizja ARD.

Ograniczenia w kontaktach z niezaszczepionymi

W Bawarii od środy będą obowiązywać ścisłe ograniczenia w kontaktach z osobami niezaszczepionymi przeciw COVID-19. Kluby i bary zostaną zamknięte na trzy tygodnie, nie odbędą się jarmarki bożonarodzeniowe.

 

W przypadku wydarzeń kulturalnych i sportowych zajęta będzie mogła być maksymalnie jedna czwarta miejsc na widowni.

 

Ponadto zasada 2G obowiązuje niemal we wszystkich dziedzinach życia społecznego z wyjątkiem handlu detalicznego, przy czym wprowadzono limit jednej osoby na 10 metrów kw. powierzchni sklepu.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie