Niemcy. Liczba zakażeń podwaja się co 12 dni; Merkel: mamy do czynienia z dramatyczną sytuacją

Świat
Niemcy. Liczba zakażeń podwaja się co 12 dni; Merkel: mamy do czynienia z dramatyczną sytuacją
PAP/EPA/ANDREAS GORA / POOL
Według uczestników federalnej egzekutywy partii CDU Merkel podczas spotkania z nimi stwierdziła, że "to, co obowiązuje teraz, nie jest wystarczające"

Pełniąca obowiązki kanclerza Angela Merkel uważa, że uchwalone w ubiegłym tygodniu przez Bundestag i Bundesrat poprawki do ustawy o ochronie przed zakażeniami nie wystarczą do przełamania czwartej fali pandemii, gdy liczba zakażeń podwaja się co dwanaście dni. - Mamy do czynienia z bardzo dramatyczną sytuacją - powiedziała Merkel w poniedziałek.

Według uczestników federalnej egzekutywy partii CDU Merkel podczas spotkania z nimi stwierdziła, że "to, co obowiązuje teraz, nie jest wystarczające" - pisze portal tygodnika "Zeit".

 

ZOBACZ: Niemcy. Łukaszenka: UE i Niemcy powinny przyjąć od nas migrantów

 

- Mamy sytuację, która przewyższy wszystko, co mieliśmy wcześniej - stwierdziła Merkel. Trzeba szybko zatrzymać wykładniczy wzrost, bo inaczej dojdzie się do granic możliwości działania – podkreśliła kanclerz, dodając, że ma wrażenie, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji.

W czwartek wygaśnie sytuacja epidemiologiczna

"Merkel wezwała kraje związkowe do podjęcia drastycznych środków (antycovidowych) do środy. W czwartek wygaśnie sytuacja epidemiologiczna o zasięgu krajowym, a wtedy, zgodnie ze zmienioną ustawą o ochronie przed zakażeniami, kraje związkowe będą miały do dyspozycji mniej środków ograniczających; nie będą już mogły kompleksowo zamykać szkół i wprowadzać godziny policyjnej. Ograniczenia te będą tolerowane jedynie do 15 grudnia, pod warunkiem, że decyzja w ich sprawie zostanie podjęta przed 25 listopada" - pisze "Zeit".

 

ZOBACZ: Adam Niedzielski: możliwe, że od stycznia będzie lek przeciw COVID-19 do stosowania w domu

 

Ogólnokrajowa siedmiodniowa zachorowalność (liczba nowych infekcji na 100 tys. mieszkańców w siedmiodniowym okresie) znów osiągnęła rekordowy poziom i wynosi w poniedziałek 386,5. Dzień wcześniej wskaźnik ten wyniósł 372,7, tydzień temu 303, a przed miesiącem - 95,1. W niektórych krajach związkowych, takich jak Saksonia i Szlezwik-Holsztyn, zaczynają obowiązywać zaostrzone ograniczenia antycovidowe.

 

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie