Niemcy. Łukaszenka: UE i Niemcy powinny przyjąć od nas migrantów

Polska
Niemcy. Łukaszenka: UE i Niemcy powinny przyjąć od nas migrantów
PAP/Artur Reszko
Łukaszenka zwrócił się do UE, a w szczególności do Niemiec, aby "odebrali od nas tych ludzi"

W kryzysie związanym z migrantami na Białorusi, którzy chcą przekroczyć granicę z Polską, aby wejść do Unii Europejskiej, Alaksander Łukaszenka liczy na to, że Europa się ugnie - przekazuje w poniedziałek agencja dpa.

- Czekam na odpowiedź UE na pytanie o 2000 uchodźców - przytacza agencja jego uwagę na spotkaniu z gubernatorem Grodna. Łukaszenka zwrócił się do UE, a w szczególności do Niemiec, aby "odebrali od nas tych ludzi" - pisze dpa.

 

ZOBACZ: Granica z Białorusią. Ana Gomes: UE jest zakładnikiem Niemiec, a Berlin zakładnikiem Rosji

 

- Chcą przyjechać do Niemiec (...), a my postaramy się pomóc im w każdy możliwy sposób - miał powiedzieć Łukaszenko, cytowany przez jego biuro.

"Berlin nie akceptuje propozycji Białorusi"

Berlin nie akceptuje propozycji Białorusi, aby Niemcy przyjęły 2000 migrantów, którzy obecnie przebywają na terytorium Białorusi - oświadczył w poniedziałek rzecznik niemieckiego rządu, o czym poinformowała agencja Reutera.

 

Kanclerz Angela Merkel w ubiegłym tygodniu dwukrotnie rozmawiała przez telefon z Łukaszenką. Utrzymywał on później, że kanclerz jakoby opowiedziała się za "korytarzem humanitarnym" dla 2 tys. migrantów, głównie do Niemiec.

 

Informacje o takim porozumieniu z Białorusią są nieprawdziwe - stwierdził federalny minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie