USA. Joe Biden świętował swoje 79. urodziny

Świat
USA. Joe Biden świętował swoje 79. urodziny
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS / POOL
48 proc. Amerykanów uważa, że prezydent nie jest wystarczająco sprawny umysłowo, by pełnić swoją funkcję

Joe Biden, najstarszy urzędujący prezydent USA, świętował w sobotę swoje 79. urodziny - dzień po badaniu lekarskim, zgodnie z którym, jak orzekł jego osobisty lekarz, jest on "sprawny" do dalszego pełnienia urzędu.

Demokratyczny prezydent spędza urodzinowy weekend w swym rodzinnym domu w Wilmington, 170 km od Waszyngtonu.

 

ZOBACZ: USA. Przypadkowy wystrzał na lotnisku w Atlancie wywołał panikę i wstrzymał loty. Trzy osoby ranne

 

"Wszystkiego najlepszego dla mojego przyjaciela, dla mojego brata" - życzył mu na Twitterze były prezydent Barack Obama, u boku którego Joe Biden był wiceprezydentem przez osiem lat.

 

 

"Ameryka jest wdzięczna za wasze współczucie, przyzwoitość, miłość do narodu, a także za przywództwo i ambicję" – podkreśliła starsza o dwa lata demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

Wyniki badań prezydenta USA Joe Bidena

W przeddzień swoich urodzin Joe Biden poddał się badaniu stanu zdrowia, po którym jego osobisty lekarz uznał go za "zdrowego i sprawnego" do dalszego pełnienia obowiązków prezydenta. Badanie obejmowało m.in. kolonoskopię w znieczuleniu, podczas której na 85 minut przekazał swoje uprawnienia wiceprezydent Kamali Harris, która stała się tym samym pierwszą w historii USA kobietą z prerogatywami prezydenckimi.

 

Dr Kevin O'Connor stwierdził, że mimo ogólnego dobrego stanu zdrowia, prezydent nadal cierpi na migotanie przedsionków (częste zaburzenie rytmu serca) i hiperlipidemię, choć ocenił, że poziom cholesterolu i innych lipidów w krwi prezydenta był niski. Doktor zwrócił też uwagę na artretyzm kręgosłupa powodujący u Bidena dyskomfort i sztywność chodu, a także łagodną neuropatię obwodową (zaburzenia czucia) w jego stopach.

 

Lekarz podkreślił, że szczegółowe badanie neurologiczne nie wykazało u prezydenta żadnych zaburzeń centralnego układu nerwowego takich jak choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, czy udar.

 

ZOBACZ: USA. Uniewinniono Kyle'ego Rittenhouse'a, który zabił dwóch uczestników zamieszek w Kenoshy

 

Stan zdrowia Bidena - najstarszego urzędującego prezydenta w historii USA - był od początku przedmiotem dyskusji, a także ataków ze strony Republikanów i byłego prezydenta Donalda Trumpa. Republikańscy kongresmeni, w tym były naczelny lekarz Białego Domu Ronny Jackson, wielokrotnie wzywali Bidena do poddania się badaniom funkcji poznawczych, sugerując, że ma demencję.

 

Jak wskazuje opublikowany w tym tygodniu sondaż dla portalu Politico, 48 proc. Amerykanów uważa, że prezydent nie jest wystarczająco sprawny umysłowo, by pełnić swoją funkcję, a tylko 40 proc. uważa, że cieszy się dobrym zdrowiem.

 

Joe Biden miał w przeszłości kilka problemów zdrowotnych. W 1988 r. przeszedł operację z powodu stwierdzenie u niego dwóch tętniaków mózgu. Przeszedł też operację usunięcia woreczka żółciowego. Ostatnie opublikowane przez Bidena badanie - w grudniu 2019 r. - stwierdziło, że mimo ogólnie dobrego stanu zdrowia cierpi na migotanie przedsionków i zaburzenie rytmu serca. Biden ogłosił już publicznie, jak przypomina agencja AFP, że planuje ubiegać się o drugą kadencję prezydencką w 2024 roku.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie