Londyn. Manifestacje Insulate Britain. 124 osoby aresztowane

Świat
Londyn. Manifestacje Insulate Britain. 124 osoby aresztowane
JamieLowe68 / CC-by-SA / Commons, zdj. archiwalne
Aktywiści klimatyczni blokują drogi

Do 124 wzrosła liczba osób aresztowanych po sobotniej blokadzie dwóch mostów w centrum Londynu w proteście przeciwko skazaniu na kary więzienia dziewięciorga aktywistów z grupy Insulate Britain - podała w niedzielę późnym popołudniem londyńska policja.

Wcześniej policja informowała o 30 aresztowanych. W blokadzie brało udział do 250 osób, ale jak oświadczyła grupa Insulate Britain, była to spontaniczna akcja społeczna, a nie zorganizowana przez nią.

250 osób blokowało drogi

W sobotę po południu grupa licząca do 250 osób zablokowała najpierw Lambeth Brigde, siadając na jezdni, a następnie dojazd do sąsiedniego mostu oraz sam Vauxhall Bridge.

 

Protest był odpowiedzią na skazanie w środę dziewięciorga członków Insulate Britain na kary od trzech do sześciu miesięcy więzienia za złamanie wydanego przez sąd zakazu blokowania dróg. Po ogłoszeniu wyroku grupa zapowiedziała, że nadal będzie prowadzić protesty.

 

ZOBACZ: Szczyt G20 w Rzymie. Zawarto porozumienie w sprawie klimatu

 

Insulate Britain od września przeprowadza akcje blokowania dróg, najczęściej obwodnicy Londynu. Aktywiści siadają na jezdni bądź przyklejają się do asfaltu, domagając się od brytyjskiego rządu podjęcia wiążących zobowiązań do zaizolowania wszystkich 29 mln nieszczelnych domów w kraju, aby ograniczyć zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych.

Protesty irytują kierowców

Ich protesty budzą jednak coraz większą irytację kierowców, którzy już kilkakrotnie sami usuwali aktywistów z jezdni, a także władz, wskazujących, że prawo do demonstracji nie oznacza prawa do zakłócania życia innym ludziom.

 

ZOBACZ: NASA chce chronić swój dobytek przed skutkami zmian klimatu

 

W niedzielę radio LBC zamieściło na stronie internetowej nagranie wideo sprzed Vauxhall Bridge, pokazujące jak pracownik publicznej służby zdrowia desperacko - i bezskutecznie - próbuje przekonać tłum aktywistów klimatycznych, aby umożliwili mu przejazd przez most, gdyż musi jak najszybciej dostać się do chorego dziecka.

pdb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie