Wielka Brytania. Aktywiści klimatyczni skazani na kary więzienia za blokady dróg

Świat
Wielka Brytania. Aktywiści klimatyczni skazani na kary więzienia za blokady dróg
Twitter/Insulate Britain

Dziewięciu aktywistów klimatycznych z grupy Insulate Britain zostało w środę skazanych na wyroki od trzech do sześciu miesięcy więzienia za złamanie wydanego przez sąd zakazu blokowania dróg.

Insulate Britain od września przeprowadza akcje blokowania dróg, najczęściej obwodnicy Londynu. Aktywiści siadają na jezdni bądź przyklejają się do asfaltu, domagając się od brytyjskiego rządu podjęcia wiążących zobowiązań do zaizolowania wszystkich 29 milionów nieszczelnych domów w kraju, aby ograniczyć zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych.

 

 

W związku z zakłóceniami, jakie powodują te protesty, National Highways - operator autostrad i dróg szybkiego ruchu w Anglii - uzyskał sądowy zakaz prowadzenia zakaz tego typu działań. Skazane w środę osoby złamały go 8 października, blokując jeden ze zjazdów z obwodnicy Londynu, która jest drogą o największym natężeniu ruchu w Wielkiej Brytanii.

 

Spośród tych dziewięciu osób dwie zostały skazane na trzy miesiące więzienia, sześć - na cztery miesiące, a jeden z aktywistów, którego zeznania sąd uznał za "podburzające", otrzymał dłuższy, półroczny wyrok "w celu powstrzymania go od popełniania dalszych naruszeń".

 

 

Sąd wyjaśnił, że nie było alternatywy dla wyroków pozbawienia wolności, biorąc pod uwagę, że działania grupy były tak poważne, a oskarżeni dali jasno do zrozumienia, że zamierzają lekceważyć nakazy sądowe. "Wydaje się, że oskarżeni, lub niektórzy z nich, chcą być męczennikami za swoją sprawę, a kampania medialna wokół tego przesłuchania miałaby to sugerować" - wskazał sąd.

 

Jednym z dziewiątki skazanych jest 28-letni Roman P.-M. - obywatel polski lub brytyjski polskiego pochodzenia.

 

Grupa Insulate Britain zapowiedziała, że zamierza kontynuować protesty.

dk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie