Granica polsko-białoruska. Powstaje "miasteczko" migrantów. Mają sklepik, food-truck czy kebab

Polska
Granica polsko-białoruska. Powstaje "miasteczko" migrantów. Mają sklepik, food-truck czy kebab
YouTube/Radio Free Europe/Radio Liberty
Centrum logistyczny znajduje się kilka kilometrów od polskiej granicy

"Wokół centrum logistycznego, do którego Białorusini kierują migrantów przygotowywanych do ataków na granicę RP, powstaje prawdziwe miasteczko" - napisał w piątek na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Stanisław Żaryn poinformował w piątek o centrum logistycznym na terenie Białorusi, do którego kierowani są migranci.

 

"Wokół centrum logistycznego, do którego Białorusini kierują migrantów przygotowywanych do ataków na granicę RP, powstaje prawdziwe miasteczko" - napisał rzecznik. "Utworzono już sklepik, food-truck, kebab, sklep z hot dogami, a obecnie też kantor" - dodał.

 

Jak zaznaczył, "niektórzy migranci żartują między sobą, że teraz czas na pub i kino". "Białoruski biznes na szlaku migracyjnym kręci się coraz szybciej" - podsumował.

 

Z kolei Straż Graniczna poinformowała, że służby białoruskie porządkują w piątek miejsce po opuszczonym koczowisku w pobliżu przejścia granicznego w Bruzgach. Na opublikowanym materiale wideo widać ciężki sprzęt, którzy uprząta gruz. Obok stoi samochód ciężarowy załadowany kłodami i konarami drewna.

 

Granica z Białorusią. Kolejne próby siłowego sforsowania granicy

W piątek Straż przekazała, że minionej doby doszło do 255 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, w tym "dwie duże grupy próbowały siłowo przekroczyć granicę - jedna liczyła 500, a druga 50 cudzoziemców".

 

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

ml//PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie