Estonia wysyła do Polski 100 żołnierzy w związku z kryzysem na wschodniej granicy UE

Świat
Estonia wysyła do Polski 100 żołnierzy w związku z kryzysem na wschodniej granicy UE
PAP/EPA/MAXIM GUCHEK/BELTA HANDOUT
Imigranci w obozowisku w okolicach przejścia granicznego Bruzgi-Kuźnica Białostocka.

Estońskie Siły Zbrojne poinformowały w piątek na Twitterze, że skierują do Polski 100 żołnierzy w związku z sytuacją kryzysową na wschodniej granicy Unii Europejskiej. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oświadczył - również na Twitterze - że Polska chętnie przyjmuje propozycję Estonii.

"Estońskie Siły Zbrojne wysyłają do Polski 100 żołnierzy w celu przeciwdziałania agresji hybrydowej" - taki komunikat przekazały Estońskie Siły Zbrojne na swoim Twitterze.

Minister Błaszczak odpowiedział: "Chętnie przyjmujemy propozycję Estonii. Prowadzimy rozmowy w celu uzgodnienia szczegółów tego wsparcia".

 

Szef MON zapowiedział również przekazanie wkrótce bliższych szczegółów tej inicjatywy.

Napięta sytuacja na granicy

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

 

ZOBACZ: Granica polsko-białoruska. Szef MON Mariusz Błaszczak gościem w programie "Graffiti"

 

Do 2 grudnia - w związku z presją migracyjną - w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.

 

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na terenie Podlasia. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug.

 

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie