Austria. W dwóch regionach kraju możliwy całkowity lockdown

Świat
Austria. W dwóch regionach kraju możliwy całkowity lockdown
PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND
"koronawirus - przestrzegać zasad wjazdu"

Górna Austria i Salzburg – regiony w Austrii najbardziej dotknięte pandemią - chcą nałożyć lockdown dla wszystkich mieszkańców. Ogłosili to w czwartek przed południem premierzy tych krajów związkowych – informuje portal Kurier.

Thomas Stelzer, starosta krajowy Górnej Austrii ogłosił w czwartek wielotygodniową blokadę dla Górnej Austrii i Salzburga od przyszłego tygodnia, jeśli wcześniej nie dojdzie do ogólnokrajowego zaostrzenia przepisów w walce z pandemią. Jak poinformowały władze Salzburga w komunikacie prasowym, blokada "powinna dotyczyć całej populacji i wpłynąć na wszystkie obszary". Dalsze szczegóły zostaną podane w ciągu dnia.

 

ZOBACZ: Austria. Koronawirus. Od dzisiaj lockdown dla niezaszczepionych obywateli

 

- Jeśli nie będzie decyzji o rozpoczęciu lockdownu w skali całej Austrii, Górna Austria i Salzburg zostaną zamknięte od przyszłego tygodnia - ogłosił Thomas Stelzer (OeVP) w czwartek na forum Landtagu.

 

- Jutro (piątek - red.) powinna nastąpić ogólnokrajowa blokada. (…) Już koordynujemy działania z sąsiednim krajem związkowym i rządem federalnym - dodał.

Lockdown absolutnie niezbędny

Jak podkreślił Stelzer, "ten absolutnie niezbędny środek (lockdown) jest twardą metodą, która, miejmy nadzieję, pomoże znacząco obniżyć dzienne wskaźniki wzrostu. Poprzednio podejmowane kroki nie okazały się skuteczne".

 

ZOBACZ: Holandia. Wysoka liczba zakażeń COVID-19. Rząd wprowadza "łagodny" lockdown

 

O tym, czy oprócz obecnie obowiązującego lockdownu dla osób niezaszczepionych na terenie całej Austrii zostaną podjęte dalsze ogólnokrajowe środki, rozstrzygną rozmowy między rządem federalnym a krajami związkowymi, które pierwotnie zaplanowano na najbliższy piątek.

 

W czwartek liczba nowych infekcji w ciągu 24 godzin w Austrii osiągnęła rekordowy poziom 15 145. Zapadalność siedmiodniowa wynosi 989 przypadków na 100 tys. osób.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie